Triphala – co oznacza, że to rasayana?

triphala
4.9
(89)

Triphala – cudowny środek Ajurwedy?

Triphala

Triphala jest to suplement diety zawierający w składzie mieszaninę ekstraktów standaryzowanych z 3 ziół ajurwedyjskich w takich samych proporcjach (AmlaHaritaki i Bibhitaki). Triphala jest to tradycyjny ajurwedyjski specyfik, czyli pochodzący z systemu medycyny indyjskiej rozwiniętego w starożytności. Wpływa korzystnie zwłaszcza na zdrowie oraz pracę układu pokarmowego i procesy trawienne.

Triphala– skład

Amla (amalaki, agrest indyjski) są to bardzo kwaśne owoce o wielkości mirabelek. Znajduje się w nich duża dawka witaminy C, polifenoli i antyoksydantów. Amla uzyskała w 2008 roku status superfoods, dzięki swoim skutecznym działaniu w walce z wolnymi rodnikami. Naturalne źródła witaminy C umożliwiają o wiele szybsze jej wchłanianie oraz skuteczność. Zawarte w amli polifenole pomagają przyswoić witaminę, właśnie dlatego okazuje się ona jeszcze skuteczniejsza, aniżeli jej sztuczny odpowiednik. Witamina C jest to bardzo silny antyoksydant. W amli zawarte są również inne antyoksydanty: pedunculaginapunigluconina, kwas galowy i elagowykuercetyna. Substancje te są badane od wielu lat pod kątem prewencji przeciwnowotworowej. Zwiększona ilość antyoksydantów w organizmie przynosi wiele korzyści takich jak: promienniejsza cera, rzadsze infekcje układu moczowego, mniej przeziębień, silniejsze serce. Antyoksydanty spowalniają starzenie się skóry, poprzez zwalczanie wolnych rodników. Suplement diety polecany jest zwłaszcza osobom zestresowanym, a także palaczom.

Więcej na temat Amli: https://sparklings.pl/amla-agrest-indyjski/

Bibhitaki to niewielkie owoce rosnące na Sri Lance oraz Indiach. Charakteryzują się intensywnym, gorzkim smakiem. Działają przeciwgrzybiczne, oczyszczająco i przeciwzapalnie. Poprawiają pracę wątroby, usuwają zalegające w organizmie toksyny.

Haritaki to owoce występujące w Indiach przypominające swoim wyglądem gruszkę, rosnące na wysokości 1500 metrów. W medycynie tybetańskiej używano całej tej rośliny. Łodyga wzmacniała mięśnie, kora wpływała pozytywnie na skórę, a korzeń był dobry dla utrzymania zdrowia kości. Owoce okazały się pomocne dla organów, w tym również serca, a gałęzie poprawiały oddychanie.

Komu polecany jest ten suplement diety?

Triphala polecana jest zwłaszcza osobom cierpiącym na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, uporczywe biegunki czy zaparcia. Jest także pomocna na niestrawność, zgagę, wzdęcia i gazy. Suplement diety pomaga również na Zespół Jelita Drażliwego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego i uchyłkowatość jelita grubego. Triphalę powinny przyjmować też osoby z osłabioną odpornością, borykające się z nadciśnienie tętniczym, a także w trakcie procesu odchudzającego.

Działanie suplementu dietu Triphala

 • pomaga w oczyszczeniu krwi i wątroby z zalegających toksyn
 • wspomaga wydalanie kamieni z dróg moczowych
 • przyspiesza odbudowę nabłonka
 • usuwa zaparcia, oczyszcza, a także tonizuje przewód pokarmowy
 • zmniejsza podwyższone ciśnienie krwi i wpływa na polepszenie jej reologii
 • usuwa uciążliwe biegunki oraz kurczowe bóle jelit
 • skutecznie odtłuszcza wątrobę i serce
 • działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
 • pomaga w zespole wrażliwego jelita oraz wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego
 • wspomaga leczenie tłuszczaków, zapalenia oczu
 • wpływa na utratę wagi
 • zapobiega starzeniu się organizmu
 • łagodzi pracę jelit przy zapaleniu, a także polepsza stan pacjentów z uchyłkowatością jelita grubego (Diverticulosis)
 • odtruwa organizm, a także ułatwia wchłanianie się do niego substancji odżywczych

Przeciwwskazania

Preparatu nie powinno się stosować u dzieci do 12. roku życia, u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.9 / 5. Vote count: 89

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *