Maskne – co to za zjawisko?

maskne
4.8
(229)

Noszenie maseczki chroni przed wirusem, jest to fakt. Okazuje się jednak, że maseczki mogą źle wpływać na skórę twarzy. od dłuższego czasu można zaobserwować nowe zjawisko, jakim jest maskne. Czym jest i czy jest jakiś sposób, aby się przed nim uchronić?

Czym jest zjawisko maskne?

Słowo maskne zostało stworzone dzięki połączeniu dwóch zwrotów z języka angielskiego. Wyraz ”mask” oznacza maseczkę, w tym przypadku ochronną, natomiast określenie „acne” to po prostu trądzik. Zjawisko, jakim jest maskne, jest nowym problemem, z jakim borykają się już nie tylko osoby młode. Noszenie maseczki powoduje zmiany trądzikowe, z którymi trudno sobie poradzić. Wszelkie wypryski czy krostki najczęściej pojawiają się w miejscach, które bezpośrednio dotykają powierzchni maseczki.

Jak powstaje maskne?

Dlaczego skóra reaguje w taki sposób na maseczkę? Otóż jest to spowodowane tym, że wydychane powietrze zostaje zatrzymane przez maseczkę, na skutek czego wokół skóry wzrasta wilgoć i temperatura. Tworzą się tym samym świetne warunki do powstawania zmian trądzikowych czy stanów zapalnych. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że trądzik może powstawać również przez podrażnienia, jakie powstają na skutek ocierania szorstkiego materiału maseczki o skórę twarzy. Wypryski mogą być także powodowane przez chemię, jaką nasączone są niektóre maseczki lub przez środki piorące, które dodaje się do prania.

Jak pozbyć się maskne?

Jeśli zauważalne są jakiekolwiek małe zmiany trądzikowe, trzeba przystąpić do działania. Nie warto bagatelizować tego problemu, gdyż może się on skończyć wizytą u dermatologa. Istnieje jednak sposób na to, aby pozbyć się tego trądziku. Oczywiście nie mowa tutaj o ściąganiu maseczki. O bezpieczeństwo podczas pandemii trzeba przede wszystkim dbać. Warto jednak pamiętać o regularnym myciu twarzy. Podstawą pielęgnacji cery jest mycie skóry odpowiednimi kosmetykami rano i na wieczór. Jednak w tym przypadku, warto także przemyć skórę po ściągnięciu maseczki. Cera jest wtedy spocona, jednak myjąc ją żelem czy pianką można zapobiec wniknięciu potu, który niestety zatyka pory. Istotne są także odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji twarzy. W tym przypadku zaleca się stosowanie żeli czy pianek, które nie zawierają alkoholu, gdyż może on dodatkowo podrażniać cerę. Kobiety które uwielbiają się malować, będą niestety musiały na jakiś czas pożegnać się z podkładem czy korektorem. Leczenie trądziku i nakładanie makijażu mija się z celem. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór lekkich kremów BB lub przeciwsłonecznych kremów z filtrem, które nadają się pod maseczkę. Aby skutecznie pozbyć się maskne, trzeba pamiętać o praniu maseczki po każdym użyciu. Zdecydowanie nie powinno się zakładać drugi raz tej samej maseczki, gdyż znajdujące się na niej zabrudzenia mogą tylko nasilać zmiany trądzikowe. Maseczki powinno się prać w temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Najlepiej wykorzystywać hipoalergiczne środki piorące, które nie będą podrażniały skóry twarzy. Wiele osób nie pierze maseczek, tylko je wygotowuje. Wystarczy włożyć je do garnka, zalać wodą i doprowadzić ją do wrzenia. Po wysuszeniu, maseczka może być pognieciona, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością jej wyprasowania. Jeśli jest taka możliwość, należy ściągać maseczkę co 4 godziny na kilka minut. W tym czasie skóra odetchnie i przewietrzy się.

 

Noszenie maseczki to niestety obowiązek. Obecnie trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Zjawiska maskne można uniknąć, jeśli zachowane zostaną podstawowe zasady pielęgnacji skóry twarzy. Istotne jest pranie maseczek i zainwestowanie w dobrej jakości kosmetyki do pielęgnacji cery.

Mi na drobne niedoskonałości pomógł kolagen, przeczytaj więcej:

Kolagen morski, kolagen naturalny, kolagen rybi – jaki wybrać?

 

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.8 / 5. Vote count: 229

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *