Olejek arganowy – zastosowanie, właściwości, działanie

olejek arganowy
5
(1)

Olejek arganowy – poznaj jego właściwości.

Jeszcze kilka lat temu znany był wyłącznie w Maroku, gdyż był on tan niezwykle ważnym składnikiem pielęgnacyjnym. Obecnie olejek arganowy nalazł szerokie zastosowanie. Czym się charakteryzuje? Jakie ma właściwości? Jakie ma zastosowanie?

Co to jest olejek arganowy?

Olejek arganowy to ciekła substancja, której największe ilości spotyka się w tkance wydzielniczej wielu roślin. Niestety w produktach dostępnych w sklepach kryje się jednak niewielka część olejku arganowego w stosunku do oleju roślinnego zastosowanego do produkcji kosmetyków. Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj na nazewnictwo, gdyż olejek arganowy nie jest tym samym, czym jest olej arganowy. Olej eteryczny zmienia się pod wpływem temperatury w substancję płynną z ciekłej, natomiast olejek arganowy to olejek eteryczny, o czym należy pamiętać. Zasadnicza różnica dotyczy także pozyskiwania tychże cennych dobrodziejstw pielęgnacyjnych. Olejek arganowy wydobywany jest w nieprażonych nasion drzewa arganowego, natomiast oleje arganowe pochodzą od prażonych nasion tego drzewa.

Pochodzenie olejku arganowego

Mówi się, że olejek arganowy to płynne złoto Maroka. Nic w tym dziwnego, jego wydobycie w tym kraju przyczyniło się do znacznego wzrostu gospodarczego oraz jego eksportu. W Maroku znajduje się wiele fabryk produkcyjnych, w których olejki tłoczone są na zimno, a następnie oczyszczalne i przelewane do butelek.

Właściwości olejku arganowego

Świeży olejek to tak naprawdę skarbnica cennych substancji i minerałów, takich jak nienasycone kwasy Omega-6 i Omega-9. W składzie znaleźć można także witaminę E, która występuje pod postacią tak zwanych takoferoli. Zawartość dużej ilości witaminy E oraz kwasu ferulowego mają wpływ na niebywale silne działanie antyoksydacyjne tego olejku. Oznacza to, że nie tylko chroni organizm od środka i usuwa nadmiar wolnych rodników odpowiadających za procesy starzenia się skóry, ale także dba o organizm od zewnątrz, gdyż może być stosowany na włosy i skórę.

Korzyści stosowania olejku arganowego

Do głównych korzyści, jakie przypisuje się olejkowi arganowemu zaliczyć można:

  • Sprzyjanie gojeniu ran oraz podrażnień na skórze,
  • działanie nawilżające (szczególnie korzystne działanie na końcówki włosów),
  • pielęgnacja skóry,
  • nawilżanie paznokci,
  • wspomaganie regeneracji bariery hydrolipidowej,
  • wspomaganie leczenia łuszczycy i egzemy,
  • regulacja pracy gruczołów łojowych.

Zastosowanie olejku arganowego

Olejek arganowy na włosy

Doskonale nawilża włosy, co sprawia, że nadaje się do olejowania włosów. Wystarczy rozgrzać olej w dłoniach i nałożyć na końcówki włosów na pół godziny przed umyciem. Olej doskonale emulguje odżywka do włosów, dlatego w razie przesadzenia z jego ilością, doskonale usunie jego nadmiar.

Olejek arganowy do twarzy

Olejek ten doskonale działa na skórę twarzy. Każdego dnia wystarczy rozmasować na powierzchni twarzy, aby ją skutecznie nawilżyć i poprawić jej koloryt. To doskonała alternatywa drogich serum do twarzy.

Sprawdź wpis o keto czekoladzie ze składnikami na włosy:

Keto czekolada na włosy – kup na sklepie >>

Czekolada na włosy – podstawowe informacje, działanie, składniki

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *