Żelazo niehemowe – że co?

żelazo niehemowe
0
(0)

Żelazo niehemowe – co to za cholera?

Żelazo w organizmie ludzkim pełni bardzo ważne funkcje, ponieważ jest podstawowym źródłem hemoglobiny, a dodatkowo wpływa też na poprawę odporności i prawidłowy wzrost. Z racji tego tak ważne jest regularne przyjmowanie żelaza do swojego organizmu, o co powinni zadbać głównie rodzice, gdyż tym samym wpływają pozytywnie na rozwój swoich dzieci.

Żelazo wpływa również na poprawny transport tlenu wewnątrz organizmu i regenerację tkanek. Zaleca się więc dostarczanie dużej ilości tego minerału sportowcom, którzy marzą o uzyskiwaniu coraz lepszych wyników na treningach oraz podczas zawodów sportowych.

Żelazo niehemowe i hemowe

Żelazo powstaje z hemoglobiny i na tej podstawie dzieli się na dwa rodzaje:

  • hemowe,
  • niehemowe.

Żelazo hemowe ludzie mogą znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, a konkretniej w wołowinie, ostrygach, mięczakach, mięsie wołowym, wątróbce drobiowej oraz cielęcinie. Z kolei żelazo niehemowe znajduje się w produktach roślinnych, a więc w dyni, ziemniakach, szpinaku, czerwonej fasoli, grochu, brokułach, itd. Zdecydowanie lepiej przyswajalne przez organizm jest żelazo hemowe, dlatego zainteresowani powinni poważnie podejść do tej informacji i nie postępować inaczej.

Podczas spożywania pokarmów żelazo trafia do organizmu przez jelito cienkie, zawarte jest również w rybach, czerwonym mięsie, czy też szynce, dlatego nie powinno być problemów z tym, aby dostarczyć ten minerał we wskazanych ilościach. Jeśli ma się problemy z niedoborem żelaza, wszystkiego można dowiedzieć się podczas badań u lekarza. Po konsultacji z doktorem pacjent dowie się jakie pokarmy powinien przyjmować w najbliższym czasie.

Czym spowodowany jest niedobór żelaza?

Niedobór żelaza spowodowany może być przede wszystkim niewłaściwą dietą, a więc spożywaniem nieodpowiednich pokarmów. Brak żelaza w produktach spożywczych może skutkować tym, że tkanki w organizmie osłabiają się i nie regenerują się tak szybko jak dotychczas. Człowiek staje się osłabiony, nie jest w stanie pracować na wysokich obrotach i wykonywać intensywnych treningów.

Nadmiar żelaza – czym może grozić?

Równie groźnym, co niedobór może okazać się nadmiar żelaza. Prowadzi to przede wszystkim do:

  • spadku masy ciała,
  • ogólnego zmęczenia,
  • bólu stawów,
  • obniżonego poziomu libido,
  • zabarwień pojawiających się na całej skórze.

Jak widać są to bardzo poważne sprawy, dlatego też nie powinno się przesadzić z suplementacją żelaza, ponieważ może to doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Żelazo a kobiety w ciąży

Żelazo jest bardzo ważnym składnikiem zwłaszcza dla kobiet w ciąży, ponieważ stymuluje rozwój płodu. Z tego też względu kobiety przechodzą regularne badania pod tym kątem, aby lekarz miał wgląd w to, czy w ich organizmie nie ma zbyt małej lub zbyt dużej ilości żelaza. Żelazo ma bardzo pozytywny wpływ na przeciwdziałanie anemii, dlatego osoby mające problem z anemią powinny jak najszybciej zmienić swój tryb życia oraz codzienną dietę. Spożywanie pokarmów bogatych w żelazo na pewno rozwiąże większość problemów.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *