Ocet jabłkowy na odchudzanie i nie tylko

ocet jabłkowy na odchudzanie
4.7
(222)

W occie jabłkowym można znaleźć wiele cennych składników. Warto zwrócić uwagę na występujący w nim beta-karoten, flawonoidy, polifenole oraz witaminy i minerały. Wszystko to pochodzi natomiast bezpośrednio z jabłka, które wiele osób spożywa w surowej postaci lub dodaje do sałatek. Ocet jabłkowy jest zatem bardzo bogatym pod względem składu produktem. Najzdrowszy jest szczególnie wtedy, gdy przyrządza się go samodzielnie. W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczęło stosować go jako środek odchudzający, czy jednak słusznie?

Co można znaleźć w składzie octu jabłkowego?

Po części wymieniony skład octu jabłkowego powyżej, jest tak naprawdę jedynie preludium do tego, co faktycznie on w sobie zawiera. Tymczasem posiada on w swoim składzie enzymy, aminokwasy oraz pektyny. Ponadto również związki polifenolowe takie jak: katechiny, kwas kumarowy, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, epikatechiny oraz kwas galusowy. Wśród cennych witamin znajdujących się w tym kwasie wymienić można: kwas foliowy, biotynę, witaminę C, B5, B3, B2 oraz B1. Sód, fosfor, magnez, żelazo, potas oraz wapń, także są dostarczane do organizmu wraz z octem jabłkowym. Zawiera on także niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania błonnik. Z tego też względu warto go stosować nie tylko celem odchudzania, ale także aby wzbogacić swoją codzienną dietę.

Picie regularnie octu jabłkowego bez wątpienia wspomaga proces odchudzania jednak nie można powiedzieć, iż go przyspiesza. Początkowo jego spożywanie może powodować efekt, jakim jest utrata wagi. Jest to jednak spowodowane przede wszystkim tym, że działa on odwadniająco, a zatem organizm traci dużo wody. Nie jest to realny spadek wagi.

Pijąc ocet należy dobrze się nawadniać każdego dnia. Wówczas ocet wzmaga swoje działanie detoksykujące i z organizmu zaczyna pozbywać się złogów. To wpływa przede wszystkim na usprawnienie działania organizmu, ale również i na lekką utratę wagi. Treści pokarmowe nie zalegają bowiem w jelitach, a czasem potrafi namnożyć się ich wiele.

Poza tym ocet jabłkowy przyspiesza rozszczepienie tłuszczów. Są one zatem szybciej rozbijane, co wpływa na stopniową utratę tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby jednocześnie racjonalnie się odżywiać ograniczając ilość spożywanych kalorii oraz zacząć włączać do swojego dnia codziennego aktywność fizyczną.

Warto mieć również świadomość tego, że ocet jabłkowy przyspiesza trawienie, hamuje apetyt i ma niebagatelny wpływ również na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Trzeba jednak do jego stosowania podejść zdroworozsądkowo. Wspomaga on proces odchudzania jednak bez zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, nie osiągnie się żadnych efektów.

Picie 1-2 łyżeczek octu jabłkowego dziennie, połączonego ze szklanką wody, jest ilością zalecaną. Ocet powinien by spożywany na czczo i przed posiłkiem.

Ocet jabłkowy – wpływ na skórę i włosy

Ocet jabłkowy można stosować od wewnątrz – pijąc go. Można także korzystać z niego od zewnątrz, przykładowo w pielęgnacji skóry trądzikowej. Równe proporcje wody i octu można nanieść na wacik i delikatnie przetrzeć twarz. Po 5 minutach konieczne jest jej umycie. Pomoże to na łuszczący się naskórek, na rozszerzone pory czy też wygładzenie skóry.

Jedna łyżka octu jabłkowego na jedną szklankę wody, nadaje się do stosowania także na włosy. Pomaga w pozbyciu się łupieżu, ale może również przyspieszyć znacznie porost włosów.

Ocet jabłkowy ma wiele różnorodnych zastosowań. Wspomaga funkcjonowanie organizmu cukrzyków, wykazuje również działanie antybakteryjne. Warto przyjrzeć się temu niezwykłemu produktowi bliżej i włączyć go do swojej codziennej diety.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.7 / 5. Vote count: 222

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *