Karnityna czy l-karnityna? Czy jest jakaś różnica?

karnityna
4.8
(191)

L-karnityna to bardzo ważny składnik w życiu każdego człowieka. To substancja, z którą ma się styczność przede wszystkim w procesie odchudzania i regularnych treningów. Poza tym wspiera optymalną budowę masy ciała i prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Karnityna odpowiada za bezproblemowe transportowanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Następnie są przetwarzane na dodatkową energię.

L-karnityna – na co ma największy wpływ?

L-karnityna działa na wielu płaszczyznach, dlatego jest istotnym składnikiem i nie powinno go zabraknąć w ludzkim organizmie. Ma duży wpływ na:

  • zahamowanie odkładania się tkanki tłuszczowej,
  • wsparcie metabolizmu,
  • wsparcie procesu odchudzania,
  • większe pokłady energii w organizmie.

Nic dziwnego, że karnityna jest stosowana przede wszystkim przez osoby aktywne fizycznie oraz przemęczone pracą. Daje więcej siły na treningi oraz wykonywanie obowiązków służbowych. Pobudza organizm do działania i gwarantuje użytkownikom większą dawkę motywacji. Co najważniejsze jest bezpieczna w stosowaniu i poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Oprócz tego warto docenić redukowanie chronicznego zmęczenia. L-karnityna sprawdza się zwłaszcza u sportowców, którzy trenują na co dzień sporty wytrzymałościowe. Sięgają po nią biegacze czy też kolarze. To dość uniwersalny składnik o szerokim spektrum zastosowania, który spełni oczekiwania odbiorców.

Jak działa?

Działanie l-karnityny wcale nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ wspomoże redukcję tkanki tłuszczowej i zadba o to, aby utrzymać prawidłową masę ciała. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że karnityna hamuje proces nadmiernego korzystania z glikogenu. Łatwo wchłania się do organizmu i jest przez niego swobodnie przyswajana. Na efekty takiej kuracji nie będzie się długo czekało, a będą w pełni zadowalające. Karnityna wpływa również na wiele innych aspektów, a mianowicie na uaktywnienie się hormonu tarczycy i testosteronu. Pełni w organizmie bardzo ważną rolę. Z jej pomocą efektywnie wykorzystuje się tłuszcze i produkuje się zdecydowanie większą ilość energii.

L-karnityna – dla kogo jest przeznaczona?

L-karnityna przeznaczona jest przede wszystkim dla tych osób, które chcą nieco zrzucić ze swojej wagi i zadbać o atrakcyjną sylwetkę. Działa bardzo skutecznie. Przydaje się osobom ćwiczącym i regularnie trenującym. Co istotniejsze korzystają z niej zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Pełni istotną rolę w diecie wegan i wegetarian. Polecana jest pacjentom narzekającym na problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Kiedy konkretnie stosować?

Właściwe stosowanie karnityny jest oczywiście kluczem do sukcesu, więc warto poświęcić temu tematowi dłuższą chwilę. Warto po nią sięgać szczególnie wtedy, gdy chce się wdrożyć do swojego życia przemyślany proces odchudzania. Należy po nią sięgać zwłaszcza wtedy, kiedy będzie chciało się zapobiec groźnym niedoborom. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 500-2000 mg. Wspomaga funkcjonowanie mózgu, co należy wziąć pod uwagę podczas analizowania korzyści wynikających z jej zażywania.

Jakie są przeciwskazania?

Już wyżej zostało podkreślone to, iż karnityna jest bardzo bezpiecznym składnikiem, chociaż niewłaściwe dawkowanie może doprowadzić do pewnych problemów. Chodzi tutaj o:

  • okresowy ból brzucha,
  • biegunkę,
  • nudności.

Ważne jest więc to, aby stosować l-karnitynę zgodnie z zaleceniami specjalistów. Nigdy nie warto jej stosować na własną rękę i zmieniać zalecanych dawek dziennych. Może to doprowadzić do dość przykrych konsekwencji.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.8 / 5. Vote count: 191

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *