Kurkumina – gdzie ją znajdziesz?
Kurkumina jest naturalnym związkiem polifenolowym pochodzącym z kłącza ostryżu długiego, który jest nazywany również ostryżem indyjskim. Kurkumina to roślina wywodząca się z rodziny imbirowatych, która jest uprawiana na terenie Azji, m.in. w Indonezji, Indiach, Chinach, Filipinach czy Wietnamie. Jest obecnie wykorzystywana głównie w branży spożywczej (przede wszystkim w kuchni orientalnej). W przeszłości stosowana była również w starożytnej medycynie, głównie w celu zniwelowania objawów niestrawności, problemów dotyczących organów takich jak wątroba i żołądek, a także pomagała w przyśpieszeniu procesu gojenia ran i blizn. Do dnia dzisiejszego doceniana i stosowana jest ze względu na swoje liczne, prozdrowotne właściwości.
Antyoksydacyjne właściwości kurkuminy
Kurkumina posiada dużą wysoką aktywność antyoksydacyjną, która dla wielu tożsamy jest z przeciwutleniającym działaniem witamin C oraz E. Wysoka aktywność antyoksydacyjna odciska swoje piętno w wielu aspektach dotyczących naszego organizmu. Dla odpowiedniego działania naszego organizmu istotną kwestią jest zachowanie balansu między funkcjonowaniem reaktywnych form tlenu a możliwościami aparatów przeciwutleniających do ich utylizacji. Gdy funkcje te są zaburzone, istnieje ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego, który podwyższa ryzyko pojawienia się wielu problemów przeszkadzających w odpowiednim działaniu układu pokarmowego i układu krążenia. Za pomocą kurkuminy dochodzi do neutralizacji poszczególnych form tlenu, m.in. anionorodnika ponadtlenkowego czy tlenku azotu. Kurkumina powoduje również wzrost stężenia w naszych komórkach glutationu – silnego przeciwutleniacza. Antyoksydacyjne właściwości kurkuminy objawiają się także poprzez ochronę lipidów, a także przeciwdziałanie obniżaniu zawartości wielonienasyconych kwasków tłuszczowych w utlenionych LDL.
Przeciwzapalnie właściwości kurkuminy
Stany zapalne to naturalne reakcje naszego organizmu na występujące dolegliwości takie jak chociażby infekcje czy, dotykający wielu ludzi stres. Przeciwzapalne właściwości kurkuminy objawiają się poprzez upośledzenie aktywacji jądrowego czynnika transkrypcyjnego NF-kB. Zahamowanie aktywności wcześniej wspomnianego czynnika NF-kB powoduje obniżenie ekspresji genów, przez które powstają białka występujące w procesach zapalnych.
Kurkumina a układ pokarmowy
Kurkumina przejawia ochronne właściwości w stosunku do naszych przewodów pokarmowych. Kurkumina ma szansę zapobiec takim zaburzeniom jak wzdęcia czy odbijanie. Dzięki kurkuminie zwiększa się emisja mucyny. Udowodnione naukowo właściwości żółciopędne i żółciotwórcze kurkuminy pozytywnie odbijają się na wątrobie.
Kurkumina a nowotwór
Pojawiło się wiele badań dowodzących, że stosowanie kurkuminy może mieć pozytywny skutek w leczeniu wielu dolegliwości nowotworowych, m.in. raka skóry, raka wątroby, raka trzustki, raka prostaty czy raka szyjki macicy.
Przeciwwskazania w stosowaniu kurkuminy
Kurkumina, pomimo wielu prozdrowotnych właściwości nie powinna być stosowana przez wszystkich. Jak każdy środek, kurkumina stosowana w nieodpowiednich okolicznościach może powodować pewne zaburzenia. Kurkuminy unikać powinny zwłaszcza kobiety przebywające zarówno we wczesnym, jak i zaawansowanym etapie ciąży. Kurkumina pobudza pracę macicy, co może spowodować (w ekstremalnych przypadkach) nawet poronienie. Oprócz tego kurkuminy powinny wystrzegać się osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, ponieważ związek ten wzmaga ich działanie. Osoby z dolegliwością kamicy żółciowej, zażywające kurkuminę mogą odczuwać ból w zwiększonym stopniu.
Podsumowując:
Kurkumina zawarta w korzeniach kurkumy, jest świetnym środkiem leczniczymi, wspierającym nasz układ odpornościowy i pokarmowy. Dzięki stosowaniu zmielonej kurkumy w naszej kuchni, możemy uchronić się przed wieloma chorobami. A wiadome jest, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Oto 15 działań, o które podejrzewa się ten składnik:
– zapobiega tworzeniu się nowotworów.
– wspomaga nasz układ immunologiczny.
– profilaktycznie zapobiega chorobą Alzheimera.
– jest substancją wspomagającą w chorobach cukrzycy.
– ma działanie przeciwbólowe.
– zmniejsza bóle menstruacyjne.
– wspomaga wydzielanie soków trawiennych.
– ma działanie przeciwutleniające.
– posiada bardzo silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
– przyczynia się do utrzymania poprawnego poziomu nawodnienia naszego organizmu.
– ma działanie poprawiające stan naszej skóry(Niszczy wolne rodniki, przyśpieszające procesy starzenia komórek).
– przyspiesz gojenie się ran.
– poprawia pracę trzustki i wątroby.
– przyczynia się do zapobiegania chorobą układu oddechowego.
– sprzyja usuwaniu złego cholesterolu LDL
Jeden komentarz
kurkumina dobra rzecz, brałam ten co poleca blanka, ale wcale nie widziałam rezulatatów, kupiłam tańsza kurkumine i jakoś na mnie podziałało lepiej