Ketony egzogenne a dieta keto – co trzeba wiedzieć?

Ketony egzogenne
4.7
(269)

Dieta ketogeniczna ma bardzo szerokie grono zwolenników, ale jak przy każdej diecie wszystko należy robić z głową. Plan dietetyczny powinien być ustalony z wykwalifikowanym dietetykiem. Odpowiednio poprowadzona dieta keto pełni nieocenioną rolę m.in. w redukcji masy ciała. Jeśli jednak chce się utrzymać stan ketozy, warto wiedzieć, czym tak właściwie są ketony egzogenne?

Ketony i ketony egzogenne – kluczowe informacje

Ketony pojawiają się w ludzkim organizmie przede wszystkim wtedy, gdy ogranicza się dostarczanie węglowodanów. Przy okazji trzeba zadbać o optymalną podaż białka i tłuszczów, tak aby finalnie tłuszcze przemieniły się (odpowiada za to wątroba) w ketony (np. aceton). Tym samym dojdzie do stanu ketozy, a więc do pobierania energii z tłuszczu (zamiast cukru) nagromadzonego w tkankach, dzięki czemu spalanie tłuszczu przebiegnie efektywnie i skutecznie. Cały proces powinien być jednak nadzorowany przez dietetyka i lekarza. Wykorzystywanie ketonów przekłada się m.in. na kontrolowanie apetytu, wzrost sił witalnych, poprawę sprawności umysłowej i wsparcie wytrzymałości fizycznej. Poza tradycyjnymi ketonami, o których mowa powyżej, niezwykle istotne w procesie odchudzania na diecie ketogenicznej są też ketony egzogenne. Zwykle dostarcza się je w formie płynnej i dzieli się je na dwie podstawowe grupy:

  • estry ketonowe (ketony połączone z estrem – stosowane zwykle w trakcie badań),
  • sole ketonowe (ketony połączone z solą – stosowane w postaci proszku i mieszane z płynami).

Sprawdzone przepisy keto od polskiego dietetyka:

dieta keto przepisy

Sprawdź! 

Ketony egzogenne odpowiadają m.in. za podniesienie poziomu ketonów we krwi, tak jak ma to miejsce w trakcie realizowania diety keto. Jeśli ktoś chciałby wypróbować taką dietę na własnym przykładzie, powinien dostarczać ketony egzogenne na samym początku kuracji, tak aby skrócić czas potrzebny do osiągnięcia stanu ketozy i zminimalizować ryzyko występowania nieprzyjemnych skutków ograniczenia węglowodanów.

Ketony egzogenne – super smak sorbetu pomarańczowego >>>

ketony

Ketony egzogenne – dlaczego są tak popularne?

Nie da się ukryć, że w ostatnich czasach ketony egzogenne cały czas zyskują na popularności. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ na dietę keto przechodzą zarówno osoby młode, jak i te nieco starsze. Suplementy ketonów egzogennych mają jednak swoje mocne, jak i słabe strony. Do największych zalet należą:

  • wszechstronne zastosowanie – polecane sportowcom, jak i zwykłym osobom, które chcą rozpocząć dietę keto i schudnąć,
  • brak większych modyfikacji w dotychczasowych praktykach żywieniowych,
  • podniesienie poziomu ciał ketonowych we krwi i utrzymanie takiego poziomu przez stosunkowo długi czas,
  • skrócenie czasu potrzebnego do osiągnięcia stanu ketozy.

Ketony egzogenne mają też swoje wady i o nich nigdy nie należy zapominać. W tym przypadku warto wspomnieć m.in. o możliwości pojawienia się dyskomfortu żołądkowo-jelitowego (zbyt duża dawka ketonów egzogennych), braku równowagi elektrolitowej (wywołanie efektu moczopędnego i zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej w wyniku przejścia na stan ketozy) oraz nieświeżym oddechu.

Prawidłowe stosowanie ketonów egzogennych – jak się za to zabrać?

Na samym końcu warto się jeszcze zastanowić nad tym, jak tak właściwie stosować ketony egzogenne? Może to być dość skomplikowane, zwłaszcza dla tych osób, które nigdy nie były na diecie keto. Warto to przedyskutować z lekarzami oraz dietetykami. Kupując je należy stawiać jedynie na sprawdzone i renomowane marki. W składzie znajdują się wtedy np. sole beta-hydroksymaślanu (BHB), a najpopularniejszą opcją na rynku są proszki do rozpuszczania w wodzie. Ketony egzogenne powinny być stosowane pomiędzy posiłkami, ale też przed treningami. Najważniejsze jest to, aby stosować rozsądną ilość, trzeba to sprawdzić na ulotce dołączonej do zakupionego preparatu lub porozmawiać o tym ze specjalistą.

Moje ulubione keto produkty >>>

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.7 / 5. Vote count: 269

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *