Gotu kola – co to za cudo?
Gotu kola jest to zioło lecznicze wykorzystywane w różnych krajach azjatyckich, coraz bardziej popularne również w Europie. Roślina ta jest od wielu lat używana w Chinach, Indonezji i Indiach. Jej nazwa pochodzi ze starożytnych chińskich zapisków medycznych i oznacza „cudowny eliksir życia”. Najważniejszymi składnikami aktywnymi rośliny są saponiny, odpowiadające za wspomaganie procesu gojenia się ran i poprawiające kondycję naczyń krwionośnych. Gotu kola zawiera w sobie wiele cennych składników takich jak:
- fitosterole
- flawanoidy
- wolne aminokwasy
- śluzy
- żywice
- glikozydy
- alkaloidy
- taniny
Gotu kola – zioło zaliczane do grupy adaptogenów
Adaptogen to nietoksyczna roślina, odznaczająca się unikalnym wpływem zarówno na ludzki organizm, jak i umysł. Adaptogeny przede wszystkim zmniejszają skutki stresu i pomagają w oswojeniu organizmu z niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Dzięki nim, organizm wraca do swojej naturalnej równowagi. Rośliny z grupy adaptogennych redukują wszelkie zauważalne dysproporcje danych substancji w organizmie.
Więcej o adaptogenach dowiesz się z wpisu:
W jakiej postaci można dostać to zioło?
Gotu kola jest dostępna pod postacią sproszkowanego ziela, z którego można przygotować nalewki i napary, a także w formie tabletek. Jej cena uzależniona jest od ilości preparatu oraz jego rodzaju.
Gotu kola – komu jest polecana?
Gotu kola ma wiele różnych zastosowań, zdobyła swoją popularność dzięki drogocennym właściwościom leczniczym. Zioło jest zwłaszcza polecane, wszystkim osobom z problemami z pamięcią, koncentracją i zapamiętywaniem. Wąkrota azjatycka odpowiada za aktywację uwalniania białka, które ma zdolność do wytwarzania nowych komórek mózgowych. Wpływa także na rozwój dendrytu, który zwiększa plastyczność mózgu oraz komunikację między komórkami mózgowymi. Dzięki temu poprawia się sprawność przyswajania wiedzy, kojarzenia oraz koncentracja. Roślina ta pochodzi do grupy adaptogenów, jest więc doskonałą propozycją dla osób borykających się z silnym stresem. Skutecznie obniża napięcie nerwowe, zmniejsza wrażliwość na stres i wpływa na polepszenie samopoczucia. Zioło stosuje się także wspomagająco w leczeniu Alzheimera, gdyż działa neuroprotekcyjnie. Zwiększa liczbę połączeń między komórkami nerwowymi, więc stopowana jest neurodegradacja mózgu. Roślinę powinny również przyjmować osoby, które przez dużą aktywność fizyczną, uszkodziły sobie mięsień, staw czy kość. Gotu kola działa wspomagająco w leczeniu kontuzji i zwyrodnień. Efektywnie przyspiesza gojenie się ran czy blizn. Mogą ją przyjmować osoby zmagające się z chorobami skórnymi takimi jak: atopowe zapalenie skóry, egzema czy łuszczyca. Jest to świetny środek uspokajający, a także pomagający na niewydolność żylną, hemoroidy i problemy krążenia. Wspiera proces leczenia wrzodów żołądka. Jest rozwiązaniem dla osób cierpiących na bezsenność. Zapobiega powstawaniu zaburzeń w przepływie krwi, z tego względu polecana dla osób prowadzących siedzący tryb życia, albo pracujących przez wiele godzin w pozycji stojącej. Oprócz tego Gotu kola znalazła zastosowanie w kosmetyce, jako środek na rozstępy i cellulit.
Przeciwwskazania do stosowania Gotu koli
Zioła nie powinny stosować kobiety w ciąży ani podczas karmienia piersią. Nie powinno się jej również stosować jednocześnie z innymi adoptegenami, w trakcie przyjmowania leków w terapii zaburzeń lękowych czy zaburzeń snu. W przypadku zażywania antydepresantów należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy również stosować Gotu koli, jeśli wystąpiła reakcja na jej składnik aktywny.
2 komentarze
polecam gotu kole, na mnie działa super, z ashwaghandą się nie polubiłyśmy tak bardzo jak z gotu kolą, lepiej śpie i jestem spokojniejsza