Dotknij mnie – czy to wartościowa książka?

dotknij mnie
4.7
(189)

Dotknij mnie – czemu to, aż tak ważne?

Dotyk jest nie tylko jednym ze zmysłów, jest najważniejszym zmysłem. Odczuwamy go zdecydowanie najbardziej, ponieważ powierzchnia odbioru (skóra) bodźca jest największa. I choć zdawać by się mogło, że dotyk jest czymś co powinno nam towarzyszyć każdego dnia, sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej.

Dlaczego dotyk jest tak ważny?

Świat nieustannie pędzi do przodu. Zmieniają się potrzeby, pragnienia, cele i tempo życia. Dziś żyjemy dużo szybciej i intensywniej niż nasi rodzice i dziadkowie. Nie skupiamy się na tym co mamy, ale wciąż chcemy więcej i więcej. Nierzadko budzimy się kiedy jest za późno. Okazuje się, że mamy na koncie zaniedbane relacje, a brak czasu dla bliskich sprawił, że cierpimy na głów dotyku. A teraz zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy. Dziecko potrzebuje jedynie miłości, bliskości i akceptacji od otoczenia. Jeśli otrzymuje je od rodziców, czuje się spełnione. Jeśli nie, wciąż tego szuka, niestety nie zawsze w dobry sposób odbija się to na jego przyszłości i budowaniu relacji z ludźmi. Dorastając zakładamy sobie pewne cele, takie minimum, które chcemy osiągnąć. Zwykle jest to stabilna praca, rodzina, dostatnie życie. Kiedy to osiągamy okazuje się, że chcemy więcej i więcej. Przestaje nam wystarczać to co mamy i zapominamy, że właśnie to było dawniej na szczycie naszej listy. I choć ambicja i nastawienie na realizację celu to dobre cechy, bledną w momencie kiedy chcemy za dużo. Ten pęd doprowadza do sytuacji kiedy mimo pełnej rodziny czujemy się samotni. Zamiast poświęcić czas na budowanie relacji, uciekamy w pracę i gubimy się w karuzeli życia. Coraz mniejszą uwagę przywiązujemy do dotyku i potrzeby obcowania z innymi ludźmi. Bagatelizujemy coś, co jak się okazało przyczynia się do wielu chorób, w tym depresji. Nie zdając sobie sprawy z tego jak ważny jest dotyk, zapominamy o nim w swojej codzienności. A to właśnie on sprawia, że czujemy się bezpieczni, spokojni i szczęśliwi.

Dotknij mnie

Wydana w 2019 roku książka Dotknij mnie. Dlaczego dotyk jest dla nas tak ważny, przybliża temat istotnego wpływu dotyku na ludzkie życie. Znajdziemy tutaj małe przypomnienie o tym dlaczego warto się przytulać i codziennie dotykać z innymi ludźmi. Korzyści zdrowotne płynące z bliskości są ogromne, warto sobie to wreszcie uświadomić. Człowiek jest istotą stadną i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje innych ludzi. W książce zostało użyte pojęcie minimalnej dawki dotyku. Budzi to pytanie o to czy istnieje coś takiego jak minimum w tak ważnej kwestii. To książka, która wyjaśni jak dotyk działa na nasze ciało oraz mózg. Dzięki temu mamy szansę poprawić nie tylko podejście do życia, ale również jego jakość.

Przytulanie podczas pandemii

Przedłużająca się sytuacja epidemiologiczna sprawia, że coraz częściej tęsknimy za bliskością z drugim człowiekiem. I nie chodzi tu bynajmniej o kwestie sensualne czy seksualne. Mowa o przyjacielskim uścisku, przytuleniu się do bliskiej osoby. Tak po prostu, ku pokrzepieniu i poprawie samopoczucia. Kolejne obostrzenia zamykają nas w domach. Odcinają nie tylko od powszechnie znanych rozrywek, ale także izolują od rodziny i przyjaciół. W trosce o zdrowie swoje i rodziny (zwłaszcza osób starszych), odcinamy się od nich żeby zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem. Za tym idzie odosobnienie, najmocniej dotykające tych, którzy mieszkają sami. Trudny czas przechodzą również dzieci. One nie do końca rozumieją co się dzieje i dlaczego ich życie tak diametralnie się zmieniło. Jeśli w pędzie codzienności przed pandemicznej rodzice nie mieli dla nich czasu, teraz nierzadko skazane są na jeszcze większą samotność. I właśnie dlatego musimy dbać o równowagę psychiczną i emocjonalną. Swoją, swoich partnerów, rodziców i dzieci. Najlepszym sposobem na poprawienie sytuacji i dodanie sobie otuchy jest właśnie dotyk. Dlatego nie bójmy się przytulać, okazujmy sobie czułość i miłość. A każdy kto nie do końca wie dlaczego to konieczne, powinien sięgnąć po książkę Dotknij mnie. Dlaczego dotyk jest dla nas tak ważny. Tam znajdzie odpowiedź na wszystkie niezadane pytania.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.7 / 5. Vote count: 189

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *