Oksymel – co to właściwie jest?

oksymel
4.7
(290)

Oksymel to mieszanina miodu, ziół, macerowanych warzyw i owocowego octu. W ten sposób tworzy się mieszankę, którą z powodzeniem można stosować we własnych gospodarstwach domowych. Co istotne, oksymel ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Pomaga w wyeliminowaniu wielu dolegliwości, w tym m.in. kaszlu. Kluczowe jest to, aby prawidłowo go przygotowywać i wykorzystywać do tego odpowiednie składniki.

Co wiadomo na ten temat?

Oksymel to mieszanka, która była znana już w starożytności, jednak z czasem zaczęto ją udoskonalać. W dawnych czasach był stosowany jako recepta na pozbycie się wielu przykrych dolegliwości. Z czasem o nim zapomniano, jednak od kilkunastu lat znów jest o nim głośno. Przygotowanie oksymelu wcale nie należy do najtrudniejszych czynności. Wystarczy zaopatrzyć się we wspomniane wyżej składniki (zioła mogą być świeże lub suszone) i przygotować idealną mieszankę, dzięki której powróci się do dawnej formy i wyeliminuje się przeróżne dolegliwości. Aktualnie oksymel może być stosowany wraz z kurkumą, tymiankiem, oregano, imbirem, szałwią czy też chili. Wiele zależy od preferencji konkretnych użytkowników i ich potrzeb.

Jak przygotować oksymel? Co będzie potrzebne? Przykładowe przepisy

Osoby zainteresowane oksymelem w pierwszej kolejności powinny sięgnąć po sprawdzony oxymel przepis. W tym przypadku można się zdecydować przynajmniej na kilka różnych propozycji. Ta zdecydowanie najpopularniejsza to:

  • 300g miodu,
  • 200g octu jabłkowego,
  • 1 łyżeczka kopru włoskiego i kminku,
  • 50g czosnku.

Kminek i koper należy dokładnie rozetrzeć. Następnie wspomniane składniki wrzuca się do garnka, w którym znajduje się już ocet jabłkowy. Całość gotuje się przez kilka minut i dorzuca się do tego czosnek. Mieszankę pozostawia się do ostygnięcia i na sam koniec dodaje się do niej miód.

Alternatywą dla powyższego przepisu jest następująca propozycja: 500ml octu jabłkowego, chrzan, czosnek, miód, 2 cebule, imbir, 3 papryczki chili, kurkuma, oregano, szałwia, natka pietruszki oraz rozmaryn. To dużo korzystniejsza opcja, ponieważ nie wymaga od zainteresowanych osób przygotowywania na ogniu. Wyróżnione zioła zalewa się octem jabłkowym, dodaje się pozostałe składniki i mieszankę odstawia się na co najmniej 4 tygodnie. Później pozostaje ją przecedzić i dodać do niej miód. Jedynym mankamentem jest to, że w tym przypadku trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Jakie zastosowanie ma oksymel? Wskazówki

Jak już zostało wspomniane oksymel ma bardzo szerokie zastosowanie. W dzisiejszych czasach jest wykorzystywany jako mieszanka na przeziębienie oraz wspomagająca wyeliminowanie kaszlu (300g miodu, 200ml wody, lukrecja, tymianek, 100g octu jabłkowego i podbiał). Jeśli jednak kuracja z wykorzystaniem oksymelu ma być skuteczna musi być długotrwała oraz systematyczna. Na samym początku warto się zdecydować na najdogodniejszy oxymel przepis i zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Dopiero potem przystępuje się do przygotowania mieszanki.

Jak widać na liście składników znajdują się wyłącznie starannie wyselekcjonowane i naturalne produkty, które powinny wspomóc codzienną pracę ludzkiego organizmu, tak aby mógł on pracować na wysokich obrotach. Dodatkowo oksymel wykazuje się działaniem rozgrzewającym, odkażającym, antybakteryjnym i regulującym trawienie. To sprawdzona kuracja w przypadku bólu gardła oraz uciążliwego kataru. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka kuracja była najpierw skonsultowana z doświadczonym specjalistą. Dzięki temu na pewno zakończy się sukcesem.

 

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.7 / 5. Vote count: 290

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *