Dieta adele sirtuinowa – co warto wiedzieć?

dieta adele
4.7
(54)

Dieta adele, czyli dieta sirtuinowa znana jest, jako dieta SIRT, w której czasie można pić wino i jeść czekoladę. Z roku na rok staje się ona popularniejsza i coraz więcej osób ją wybiera. Czym się charakteryzuje?

Czym są sirtuiny?

Sirtuiny to mówiąc inaczej białka Sir. To enzymy, których zadaniem jest rozłączanie grup acetylowych od danych klas białek. Przez ostatnie lata stały się znacznie popularniejsze. Dzięki badaniom wiemy, że zmniejszenie kalorii, jakie przyjmujemy w diecie o 30-50% sprawia, że życie drożdży jest dłuższe za sprawą aktywacji białka Sir. Od tamtej chwili naukowcy zastanawiali się jaki wpływ na nasz organizm mają właśnie sirtuiny. Dowiedziono, że spełniają one funkcje regulujące tempo starzenia, a także procesy naprawcze DNA. Dlatego zaczęto stosować nazewnictwo, takie jak „eliksir młodości”.

Sprawdzone przepisy keto od polskiego dietetyka:

dieta keto przepisy

Sprawdź! 

Co jeść na diecie sirtuinowej?

Niektóre produkty odpowiedzialne są za regulowanie aktywności białek Sir. Część naturalnych związków roślinnych zwiększa ilość tych białek w organizmie, a jedzenie, jakie je zawiera, zostało nazwane „sirtfoods”. Do takich produktów zaliczamy: jagody, cebulę, maliny, czerwone wino, truskawki, lubczyk, kapary, owoce cytrusowe, czy jabłka.

Dieta sirtuinowa składa się z odpowiednio dużego spożycia sirtfoods oraz zmniejszenia ilości kalorii. Takie działanie sprawia, że nasz organizm produkuje o wiele więcej sirtuin. Twórcy tej diety przekonują, że stosowanie się do niej zapobiega przewlekłym chorobom oraz prowadzi do szybkiego zmniejszenia masy ciała wraz z zachowaniem masy mięśniowej. Kiedy zakończymy dietę, warto do naszego jadłospisu dodać niektóre produkty sirtfoods oraz klasycznego zielonego soku, z którego słynie właśnie ta dieta.

Zasady diety sirtuinowej

Dieta adele ta składa się z dwóch części, które razem trwają trzy tygodnie. Później będziemy mogli urozmaicać swoje żywienia zalecanymi produktami. Bardzo ważnym elementem diety jest spożywanie zielonego soku, który należy przyjmować od jednego do aż trzech razy każdego dnia. Do jakiego wykonania będziemy potrzebowali: 30 g rukoli, 75 g jarmużu, 5 g pietruszki, troszkę imbiru, 1/2 cytryny, 1/2 zielonego jabłka, 2 łodygi selera, 1/2 łyżeczki zielonej herbaty matcha.

Pierwszy etap

Pierwsza część diety adele składa się z siedmiu dni, w których zawarte jest ograniczenie kalorii oraz spożywanie sporej ilości zielonego soku. W czasie pierwszych 72 godzin ograniczenie kalorii to 1000 na dobę. Należy spożywać sok trzy razy dziennie oraz jeść jedynie jeden posiłek. Może nim być zupa miso z dodatkiem tofu, smażone krewetki z gryczanym makaronem czy omlet. W dniach 4-7, ilość kalorii jest zwiększana do 1500. W każdym dni należy zawrzeć dwukrotne picie zielonego soku oraz dwa posiłki. Przepisy możemy znaleźć na stronie internetowej autorów diety.

Drugi etap

Kolejny część diety adele trwa pozostałe dwa tygodnie. W tym czasie będziemy tracili kolejne kilogramy. Nie mamy jednak danego limitu kalorii na jeden dzień. Należy jeść trzy posiłki pełne sirtfoods oraz pić jeden zielony sok każdego dnia.

Czy to jest zdrowe?

W produktach sirtfoods znajdziemy niemalże same zdrowe produkty. Jednak spożywanie niektórych zdrowych produktów nie zaspokaja naszych potrzeb żywieniowych. Jest to dość restrykcyjna dieta i nie oferuje ona specjalnych korzyści zdrowotnych jak inne. Dodatkowo spożywanie jedynie 1000 kalorii bez nadzoru lekarza nie jest zbyt dobre. Nawet późniejsze 1500 kalorii może być dla wielu problematyczne. Zakup drogich produktów, sokowirówki, czy książek może być dla wielu sporym wydatkiem, także warto zwrócić uwagę na to, że nie jest to najtańsza z możliwych diet.

O magicznych składnikach pisałam już wcześniej, zobacz:

Resweratrol i biomłodość – co mają wspólnego?

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.7 / 5. Vote count: 54

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Jeden komentarz

  1. nagle sie wszyscy obudzili, bo adele schudla, wczesniej to by tej diety nikt nie ruszył, a mega wartościowa jest, ale dla przecietnego czlowieka za mądra – bo nie piszą schudniesz 10kg w 3 dni 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *