Olejek oregano – hit czy kit?
Oregano jest jedną z najpopularniejszych przypraw, jakie mogą znaleźć się w naszej kuchni. O ile bardzo często wiemy, że można tę roślinę wykorzystywać jako dodatek do dań, nie każdy ma świadomość tego, jak wiele prozdrowotnych właściwości ma olejek, który można pozyskać z liści oregano. Najczęściej przygotowuje się go poprzez proces destylacji parą wodną, a dzięki temu można uzyskać olej o bardzo intensywnym zapachu i dość ostrym smaku, który tak naprawdę jest olejkiem eterycznym. Najczęściej olej ten pozyskuje się z lebiodki pospolitej, czyli najbardziej oczywistej odmiany ten rośliny. Czasem w sklepach znajdziemy również olej pozyskiwany z wysokokarwakrolowej odmiany, którą można spotkać dziko rosnącą w górzystych obszarach Turcji.
Właściwości olejku z oregano
Olejek oregano zawiera w swoim składzie dużą ilość karwakrolu oraz tymolu. Są to substancje o bardzo mocnym działaniu antybakteryjnym oraz przeciwgrzybicznym. Zawiera też bardzo wiele minerałów, jakie są naszemu organizmowi bardzo potrzebne, między innymi jest to wapń, magnez, potas oraz cynk. W olejku znajdziemy też witaminy z grupy B, a także witaminę C oraz K.
Kto może stosować olejek, a kiedy nie jest to wskazane?
Przede wszystkim olejek jest wskazany do stosowania w przebiegu różnego rodzaju infekcji o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Pomaga on zahamować namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych i jest doskonałym specyfikiem na poprawę odporności naszego organizmu. Można go stosować podczas grypy, przy zapaleniu oskrzeli lub w zapaleniu gardła. To jednak nie wszystko. Olejek ma też swoje zastosowanie przy różnego rodzaju dolegliwościach trawiennych, a także stosowany zewnętrznie sprawdzi się przy bólach reumatycznych. Często też stosuje się go jako suplement diety w naturalny sposób regulujący poziom cukru we krwi.
Olejek nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, a także dla kobiet karmiących piersią. Wśród przeciwwskazań znajdziemy także posiadanie różnego rodzaju schorzeń układu pokarmowego, a także możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej.
Olejek oregano dawkowanie
Produkt można kupić w formie buteleczki, której pojemność to od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów. Olejek ten został uznany za substancję, którą można przyjmować w formie suplementu diety. Bardzo ważne jest jednak to, że jest on tzw. olejkiem gorącym- nie można przyjmować go w czystej postaci, gdyż ze względu na swoje wysokie stężenie i dużą intensywność smaku i zapachu, mógłby zadziałać drażniąco, chociażby na nasz układ pokarmowy. Dlatego też rekomendowane jest, aby zawsze rozcieńczać go z wodą. Kupując produkt w formie olejku zawsze należy zwracać uwagę na opisany skład na opakowaniu- często można spotkać się z olejkiem już rozcieńczonym na przykład poprzez dodanie oliwy z oliwek lub poprzez zmieszanie olejku z oregano z innymi ziołami. Chcąc stosować olejek z oregano w sposób bezpieczny, najlepiej założyć, że przyjmując go wewnętrznie rozcieńczamy go w taki sposób, aby w jednej dawce znalazło się 10% olejku oraz 90% oliwy z oliwek. Dawka zależy od potrzeb- w profilaktyce mogą to być 1-2 krople dziennie, przy istniejącej już infekcji dawkę tę można zwiększyć maksymalnie do około 10 kropki dziennie w porcjach podzielonych. Warto pamiętać także o tym, że przy tak dużej dawce olejku nie powinno się przyjmować dłużej niż przez około tydzień czasu. Alternatywą dla zakupu olejku jest możliwość zażywania suplementów diety, które również posiadają w swoim składzie olejek oregano- bardzo często w takich produktach olejek z oregano jest jednym z kilku składników preparatu.
2 komentarze
olejek jest mega, mi pomogl sie pozbyc helicobacter!