Białko konopne czy białko z konopi – hit czy kit?
Czym jest białko konopne i jakie są jego właściwości?
Konopie siewne zaliczane są to tzw. supefoods, czyli artykułów żywnościowych, które dostarczają nam duże ilości wartościowych substancji odżywczych. Białko pozyskiwane z konopi jest bezglutenowe, bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe. Warto również zaznaczyć, że jest to wyjątkowe białko roślinne, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne człowiekowi aminokwasy. Z tego powodu jest polecane dla osób, które zrezygnowały z jedzenia mięsa. Aminokwasy zawarte w białku konopnym są łatwo przyswajalne, dlatego też ten rodzaj białka jest chętnie wybierany przez sportowców, którym zależy na przyroście masy mięśniowej. Oprócz aminokwasów, kwasów tłuszczowych i błonnika, w białku konopnym znajdziemy również lecytynę, minerały (m.in. potas, fosfor, magnez i żelazo) witaminy z grupy B, a także witaminę C i E.
Dla kogo polecane jest białko konopne?
Ten rodzaj białka roślinnego jest polecany szczególnie wegetarianom, miłośnikom zdrowego odżywiania oraz osobom, którym zależy na budowaniu oraz regeneracji mięśni. Osoby mające problem z układem odpornościowym, stanami zapalnymi w organizmie, a także te, które zmagają się z chorobami układu naczyniowo-sercowego, równie powinny się zainteresować białkiem konopnym. Ze względu na swój skład na ono bowiem bardzo pozytywny wpływ na organizm, wspomagając go w walce z różnymi chorobami. Poza tym, ta forma białka polecana jest również osobom, które chcą zmniejszyć swoją masę ciała. Wysoka zawartość protein, przy niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczów sprawia, że białko konopne na długo daje uczucie sytości, jednocześnie nie będąc wysokokalorycznym produktem.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania białka konopnego?
Białko konopne jest produktem lekkostrawnym i hipoalergicznym, przez co praktycznie nie istnieją przeciwwskazania do spożywania tego produktu. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy jest to produkt dla nas, skonsultujmy się z lekarzem lub dietetykiem, który rozwieje nasze wątpliwości. Jednym z czynników, które sprawiają, że stosowanie białka konopnego jest niewskazane, jest choroba wieńcowa. Również osoby, które cierpią z powodu zaburzeń krzepliwości krwi powinny być ostrożne i skonsultować się ze specjalistą, zanim włączą ten produkt do swojej diety. Decydując się na spożywanie białka konopnego należy przestrzegać nie przekraczania maksymalnej dziennej dawki. Może to bowiem prowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.
Jak dawkować białko konopne?
Dawkowanie białka konopnego (tak jak wszystkich innych produktów spożywczych) jest bardzo indywidualną sprawą, ponieważ każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Przyjmuje się jednak, że na początku warto spożywać jedną łyżeczkę białka, dodając ją np. do jogurtu albo koktajlu. Dawkę można stopniowa zwiększać, aż do osiągnięcia 30 g białka konopnego na dobę (najlepiej rozłożyć to na trzy porcje po 10 g). Jest to maksymalna dzienna dawka, której nie należy przekraczać. Przekroczenie zalecanej wartości może prowadzić do wystąpienia biegunki, niepożądanej utraty masy ciała oraz nieprzyjemnych skurczów brzucha. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań odnośnie częstotliwości jedzenie białka konopnego. Oznacza to, że możemy je spożywać codziennie, uważając jednak, żeby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki. Warto wspomnieć, że białko konopne jest białkiem roślinnym, które nie zawiera glutenu ani laktozy. Dzięki temu jest produktem bezpiecznym dla osób, które nie tolerują glutenu lub laktozy.