Woda różana – co to takiego?

woda rozana
0
(0)

Woda różana – dowiedz się więcej.

Woda różana jest jednym z najstarszych naturalnych kosmetyków. Zbawiennie działa na cerę, zwłaszcza z problemami skórnymi, koi podrażnioną skórę, a do tego cudownie pachnie. Można robić z jej pomocą maseczki na twarz, płukanki do włosów, czy domowy tonik do twarzy. Jednak to nie jedyne jej działania. Można z jej pomocą śmiało wzbogacić smak przyrządzanych potraw. Doskonale komponuje się z potrawami kuchni wschodnio – orientalnej.

Jak powstaje woda różana?

Wodę różaną możemy zakupić w sklepie, należy zwrócić tylko uwagę, aby w składzie znalazły się wyłącznie płatki róż i woda. Wtedy mamy pewność, że jest to w 100% naturalny produkt. Jednak zrobienie jej samemu w warunkach domowych nie jest skomplikowanym procesem i zajmuje niewiele czasu. Do jej wykonania będziemy potrzebować:

  • 12 kropli eterycznego olejku różanego – do kupienia w sklepie zielarskim lub drogerii
  • 250 ml  wody destylowanej – koniecznie! Nie stosujemy wody z kranu, gdyż zawiera w swoim składzie różne zanieczyszczenia
  • kilka łyżeczek wódki – która sprawi, że olejek połączy się z wodą
  • szklane naczynie – do przechowywania

Wodę przelewamy do czystego naczynia, dodajemy wódkę i powstały roztwór mieszamy z olejkiem eterycznym, i już ! Mamy gotową wodę różaną, która pięknie pachnie.

Jeżeli chcemy otrzymać nierozcieńczony ekstrakt, wówczas należy użyć świeżych płatków z dwóch róż. Tłuczemy połowę z nich w moździerzu na miazgę, odstawiamy na kilka godzin, aby puściły sok. Następnie dodajemy resztę, przykrywamy i odstawiamy na 24 godziny. Później gotujemy przez chwilę na małym ogniu, powstały płyn przelewamy do buteleczki lub słoika przez sitko. Aby wydzieliły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze warto słoiczek położyć na parapecie na kilka godzin, aby ekstrakt miał styczność z promieniami słonecznymi. Żeby nie stracił swoich właściwości, warto przechowywać go w lodówce. Zdatny do użytku jest tylko przez tydzień.

Zastosowanie wody różanej w kosmetyce

Woda różana świetnie sprawdzi się jako tonik do codziennego oczyszczania cery i walki z przebarwieniami. Wyrówna pH i nawilży naszą cerę, wzmocni naczynka. Będzie nieoceniona jako okład na podrażnione i zmęczone oczy. Woda różana użyta do płukania włosów nie tylko odżywi skórę głowy, ale także pozostawi nasze włosy miękkie i pachnące. Kąpiel z jej dodatkiem zadziała relaksująco i odprężająco. Woda różana zmieszana z glinką w proszku stanie się świetną  nawilżającą maseczką.

Zastosowanie wody różanej w kuchni

Aby nadać potrawom niepowtarzalny aromat warto dodać wody różanej. Świetnie nadaje się do wszelkich ciast, ponczów, deserów. Powszechnie używana jest w kuchni arabskiej. Podkreśli smak czarnej herbaty, a z odrobiną kardamonu złagodzi smak kawy.

Woda różana jest niewątpliwie kosmetykiem wszech czasów. Zawarte w jej składzie bioflawonoidy nie tylko działają antyoksydacyjne, ale również wspomagają w walce z trądzikiem. Mało tego jest doskonałym, choć nietypowym dodatkiem do potraw. Jest stosowana od wieków, co tylko dowodzi jej wyjątkowości i skuteczności.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *