Masaż guasha – warto czy nie?
Wiele technik masażu wywodzi się z Chin i właśnie tytułowy masaż Gua Sha również pochodzi z ziemi azjatyckiej. Chińczycy od dawien dawna specjalizują się w różnych technikach masażu, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia czy wygląd skóry. Gua Sha niesie za sobą wiele plusów, w tym liftingujący efekt owalu twarzy. Owa technika zbiera mnóstwo pozytywnych opinii. Poniżej kilka najważniejszych faktów odnośnie tego masażu.
Na czym polega masaż GuaSha?
Masaż Gua Sha może obejmować całe ciało, lecz najbardziej popularny jest w sferze beauty jako wspaniały pomocnik odmładzający wygląd skóry twarzy. Masaż wykonuje się za pomocą specjalnej płytki wykonanej z rożnych rodzajów kamieni naturalnych. Płytka jest stosunkowa płaska o różnorodnym kształcie. Taki masaż można wykonać zarówno w salonie piękności, ale też w zaciszu domowym. Płytki do masażu Gua Sha nie są zbyt kosztowne, więc dodatkowo przemawia to za podjęciem próby wykonywania masażu twarzy czy innych części ciała w zaciszu domowym. Masaż polega na przeciąganiu płytką (w określonych kierunkach) po powierzchni skóry. Skóra może być nieco zaczerwieniona, ale już po kilku minutach jest to niewidoczne. Masaż wykonuje się kilka minut, a rezultaty są widoczne praktycznie od razu.
Instrukcja masażu Gua Sha krok po kroku
Bazując na okolicy twarzy trzeba wziąć pod uwagę kierunek wykonywanych ruchów – jest to bardzo ważne w tej technice masażu. Zaczynając od czoła należy przesuwać płytkę od brwi w kierunku linii włosów. Okolice brwi należy potraktować sinusoidą poczynając od dołu, na wysokości szczytu brwi schodzimy w dół i znów w górę w kierunku skroni. Policzki traktujemy od lini nosa w kierunku uszu, a nos zaczynając od strefy między ocznej w kierunku nozdrzy. Brodę traktujemy w kierunku przeciwnym do grawitacji (jak każdy wcześniejszy ruch) przesuwając płytką od jej szczytu wodząc wzdłuż lini żuchwy w stronę uszu. Warto nie zapominać o szyi, która bardzo często zdradza wiek osoby, więc płytka winna wędrować od strony obojczyków ku górze pod linie żuchwy. Bardzo często przy zakupie płytki, producent dołącza obrazową instrukcję, co na pewno ułatwi sprawę. Co do samego przygotowania, przed zabiegiem należy dokładnie oczyścić twarz, użyć toniku i na tej bazie rozpocząć dalsze działania. Aby płytką było łatwiej i precyzyjniej manewrować na skórę należy nałożyć olejek lub tłusty krem. Nacisk podczas masażu powinien być dostosowany do rodzaju okolicy twarzy np. okolice oczu powinny zostać potraktowane łagodniej przy użyciu mniejszej siły. Masaż Gua Sha wykonujemy codziennie przez około 5minut.
Korzyści płynące z masażu Gua Sha
Jak niemalże każdy masaż, Gua Sha daje dozę odprężenia i relaksu. Poza tym poprawia krążenie i tym samym przyspiesza usuwanie toksyn. Nietrakcyjne worki i cienie pod oczami stają się mniej widoczne, a spojrzenie będzie „wypoczęte”. Poprawia również owal twarzy, liftingujący efekt tej techniki masażu jest często wspominanym i chwalonym aspektem. Wszelkie zmarszczki ulegają spłyceniu, a przebarwienia na skórze stają się bledsze i mało widoczne. Skóra nabiera blasku, twarz jest mniej opuchnięta – wygląda młodziej. Bez konieczności ingerencji w strukturę skóry twarzy można uzyskać zadowalające efekty,a dodatkowo zagwarantować sobie promienny oraz młody wygląd.
Masaż GuaSha – przeciwwskazania
Masażu Gua Sha nie można wykonać w następujących przypadkach:
- Trudno gojące się rany lub predyspozycje do ich powstawania
- Skóra naczynkowa
- Infekcje skóry, które nie zostały wyleczone
- Problemy z prawidłową krzepliwością krwi
- Niezagojone wypryski skórne, w tym trądzik
- Podrażnienia skóry, w tym oparzenia np. po opalaniu
Podsumowanie:
Moja skóra dobrze reaguje na ten rodzaj masażu, ale wykonuje go dość ostrożnie i delikatnie – mam skórę naczynkową. Narazie nie zauważyłam nowych naczynek, ale delikatny efekt liftingu jest 😉
OD KIEDY UŻYWAM: 1 miesiąc
ILE OPAKOWAŃ ZUŻYTYCH: kamień się nie zużywa 😉 + oliwka/olejek np. jojoba/woda
CZY KUPIE PONOWNIE? Kamień jest piękny, ale wystarczy jeden (no chyba, że go zbijesz)
CZY ZABIORĘ W PODROŻ? Jasne
CENA: od 20zł (mój kupiłam w Rossmann)
Ja się uczyłam od Marty masażu, więc polecam – na kanale jest kilka filmików odnośnie masażu gua sha: