Kawa z węglem aktywnym – co musisz o tym wiedzieć?

Kawa z węglem aktywnym
4.8
(139)

Kawa z węglem aktywnym – co to za cudo?

Kawa z węglem aktywnym to bez wątpienia jeden z największych hitów dietetycznych w 2019. Brzmi nieco podejrzanie? W końcu wiele z tzw. hitów po pewnym czasie okazuje się niewypałami pozbawionymi jakichkolwiek znaczących właściwości prozdrowotnych.

Kawa z węglem aktywnym to jednak zupełnie odmienny przypadek. Nie mamy tutaj do czynienia z żadną „cudowną” egzotyczną rośliną, która dopiero co niedawno została „odkryta”. Nie mówimy też tutaj o żadnym tworze laboratoryjnym. Po prostu, dla bliżej nieznanych przyczyn ludzkość dopiero stosunkowo niedawna wpadła na to, że przecież dwie doskonale znane substancje- kawę oraz węgiel aktywny- można bez problemu łączyć. W efekcie nie otrzymujemy co prawda żadnego cudownego wytworu, ale za to całkiem ciekawą opcję w zakresie wsparcia naturalnych procesów detoksykacji organizmu.

Jak to działa? Przyjrzyjmy się kwestii nieco bliżej.

Działanie, zastosowanie oraz co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, kawa z węglem aktywnym to po prostu połączenie kawy oraz węgla aktywnego. W ten sposób łączymy ze sobą nie tylko dwa różne składniki, ale również właściwości owych składników. W konsekwencji otrzymujemy napój, który:

 • 1. Działa energetyzująco(kofeina)
 • 2. Zawiera potężną dawkę przeciwutleniaczy
 • 3. Wspiera procesy naturalnej detoksykacji organizmu(węgiel)
 • 4. Wpływa regulująco na metabolizm(węgiel)
 • 5. Działa kojąco na układ pokarmowy(kolejna właściwość węgla aktywnego)

Dlaczego jednak warto łączyć ze sobą te dwa składniki, a nie na przykład spożywać kawę oraz węgiel oddzielnie? Przede wszystkim, kawa posiada niewielkie ale jednak istniejące właściwości podrażniające błony śluzowe przewodu pokarmowego. Dodanie do kawy węgla aktywnego nie tylko całkowicie niweluje ten negatywny efekt, ale wręcz działa kojąco na układ pokarmowy(można powiedzieć, że działanie kojące węgla jest znacznie mocniejsze, niż działanie drażniące kawy).

Poza tym, takie połączenie jest po prostu praktyczne: zamiast popijać kapsułki z węglem wodą lub czymś innym, otrzymujemy po prostu napój łączący w sobie zalety i kawy, i węgla aktywnego.

Kawa z węglem aktywnym a odchudzanie

Czy kawa z aktywnym węglem działa odchudzająco? Odpowiedź brzmi: tak. Przede wszystkim, kawa sama w sobie zawiera kofeinę, która przyspiesza procesy spalania tkanki tłuszczowej. Węgiel aktywny działa natomiast na zasadzie wsparcia procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. To ostatnie oznacza z jednej strony skuteczniejszą syntezę substancji odżywczych, które zostają przekształcone w energię, a nie w tkankę tłuszczową. Z drugiej strony natomiast, węgiel aktywny działa odtruwająco, przez co świetnie stymuluje prawidłową czynność nie tylko układu pokarmowego, ale również całego ustroju a jak wiadomo, skuteczne odchudzanie to proces wymagający także dobrej ogólnej kondycji organizmu.

Kawa z węglem: czarna, latte czy inna?

Wbrew pozorom, kawa z aktywnym węglem nie jest wynalazkiem aż tak nowym. Od momentu, w którym zwolennicy Super Foods odkryli tę opcję, minęło wystarczająco wiele czasu, aby pojawiło się specjalistyczne nazewnictwo.

Tak więc latte z węglem aktywnym to albo Charcoal latte, Black Latte albo Carbo Latte. Jak je przyrządzić: standardowy przepis mówi co następuje:

 • 1. Szklanka mleka migałowego
 • 2. Odrobina cynamonu
 • 3. Jedna kapsułka węgla aktywnego
 • 4. Szczypta miodu

Czegoś brakuje? Istotnie. Charcoal latte to bowiem kawa bez kawy: zamiast ziaren kawy używamy węgla aktywnego.

Czym innym jest natomiast czarna kawa z węglem aktywnym. Tutaj właściwa substancja kawy, jej „kawowość” nie zostaje anulowana: po prostu oprócz ziaren kawy w skład napoju wchodzi także aktywny węgiel.

Przepisów można rzecz jasna znaleźć o wiele więcej. Który z nich wybrać? Napój skrywający się pod wdzięczną nazwą Carbo latte wcale nie wyklucza picia zwykłej kawy wzbogaconej o węgiel aktywny. W tym pierwszym przypadku odejmujemy po prostu od napoju jego właściwości energetyzujące. Dzięki temu, Carbo latte czy też Black Latte to świetna propozycja na przykład wieczorem, zwłaszcza, że węgiel aktywny jest najbardziej skuteczny właśnie wtedy, gdy przyjmujemy go przed snem.

Standardową kawę z cennym dodatkiem węgla aktywnego możemy zaś spożywać w ciągu dnia, łącząc w ten sposób zastrzyk energii z wsparciem naszego organizmu w jego procesach oczyszczania się z toksyn.

Sprawdź wersję czarnej lemoniady, na letnie, cieplejsze dni:

Czarna lemoniada – przepis, jak działa, po co pić?

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.8 / 5. Vote count: 139

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

3 komentarze

  1. naprawdę polecam, lepiej się czuje, więcej energii i przede wszystkim wysypki skórne mi zniknęły, nie mówiąc, że bez niczego spadło co nie co na wadze 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *