Fitosterole – czym są i gdzie je znajdziesz?

Fitosterole
4.7
(129)

Fitosterole

II rzędowe alkohole sterydowe, czyli inaczej fitosterole znaleźć można głównie w częściach roślin, a dokładniej mówiąc w pestkach dyni czy ziarnach słonecznika. Obecnie mają one ogromne zastosowanie w kosmetyce i przemyśle spożywczym. Jak działają te związki i czy są odpowiednie dla każdego?

Jak działają fitosterole?

Fitosterole to związki, których budowa jest bardzo podobna do budowy cholesterolu. Fitosterole występują jednak tylko u roślin, co oznacza, że organizm człowieka nie jest w stanie sam wyprodukować tych związków i musi je dostarczyć wraz z dietą. Czy jednak przyjmowanie tych związków ma jakikolwiek cel? Otóż badania wykazały, że regularne dostarczanie do organizmu fitosteroli pozytywnie wpływa na poprawę zdrowia. Przede wszystkim pomagają one obniżyć poziom cholesterolu we krwi poprzez ograniczenie jego wchłaniania. Potwierdzony jest również fakt, że fitosterole skutecznie chronią organizm przed rozwojem raka jelita grubego. Kto powinien je przyjmować?

Dla kogo te sterole roślinne?

Wydawać by się mogło, że skoro fitosterole tak dobrze działają na organizm człowieka, to przyjmować je może każdy. Jednak niestety nie jest to zgodne z prawdą. Oczywiście sterole roślinne powinny przyjmować szczególnie osoby, które borykają się z wysokim cholesterolem. Jak wiadomo, jest to problem, którego nie należy bagatelizować, gdyż może nieść ze sobą poważne konsekwencje w postaci chorób takich jak miażdżyca czy zawał. Również osoby starsze powinny od czasu do czasu dostarczyć odpowiednią ilość steroli roślinnych do organizmu, gdyż poprawiają one pracę serca. Lekarze szczególnie zalecają spożywanie tych związków panom, gdyż wpływają one na zmniejszenie przerostu prostaty oraz łagodzą dolegliwości, jakie czasem powstają podczas oddawania moczu. Jednak w kilku przypadkach spożywanie steroli roślinnych nie jest wskazane. Dotyczy to przede wszystkim kobiet ciężarnych lub kobiet, które karmią piersią. Dzieci do 5 roku życia również nie powinny ich przyjmować, gdyż znajdują się one w fazie dorastania, a co za tym idzie, do wzrostu potrzebny jest cholesterol. Osoby, które nie mają żadnych problemów z wysokim cholesterolem mogą oczywiście przyjmować fitosterole, ale w ograniczonych ilościach.

Fitosterole w żywności i kosmetyce

Fitosterole znajdują się głównie w pestkach dyni i ziarnach słonecznika. Ich źródło znajduje się także w olejach roślinnych, szczególnie w oleju rzepakowym i słonecznikowym. Spożywając migdały, kiełki pszenicy oraz orzechy także dostarcza się organizmowi sporą dawkę steroli roślinnych. Wykorzystywane są także w kosmetyce. Preparaty, które w swoim składzie zawierają sterole przyspieszają gojenie się ran i regenerację uszkodzonego naskórka. Można je także znaleźć w kremach, które mają na celu odmłodzenie cery. Co więcej, w aptekach można spotkać się z preparatami, które łagodzą rumień. Czasem powstaje on na skutek długotrwałego wystawienia skóry na słońce. W takich kremach również zawarte są sterole roślinne. Panie, które chcą zmniejszyć widoczność zmarszczek również powinny zainteresować się kosmetykami z fitosterolami, gdyż związki te skutecznie hamują proces starzenia się naskórka. Warto jednak pamiętać o tym, że takie produkty czasami są dość drogie, jednak efekty po ich stosowaniu są naprawdę zaskakujące.

Te zdrowe związki powinny być regularnie dostarczane, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży. W takim przypadku zaleca się zrezygnować ze spożywania dużej ilości słonecznika czy pestek dyni oraz orzechów.

Miała szanse przetestować produkt OnlyBio żel do mycia ciała z fitosterolami i jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona! Moje ciało jest bardzo reaktywne, a tu rewelacyjne połączenie dobrych właściwości myjących oraz delikatności!

Podsumowanie:

OD KIEDY UŻYWAM: 4 miesiące
ILE OPAKOWAŃ ZUŻYTYCH: 2 sztuka
CZY KUPIE PONOWNIE? Tak, cudo!
CZY ZABIORĘ W PODROŻ? Jasne.
CENA:  ok. 15-200zł
POJEMNOŚĆ: 200ml
WYDAJNOŚĆ: bardzo dobra! niewielka ilość spokojnie starczy na umycie całego ciała

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.7 / 5. Vote count: 129

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *