Czarcie żebro ostrożeń – co to za zioło?

czarcie żebro ostrożeń
4.7
(287)

Czarcie żebro ostrożeń – dla kogo?

Roślina o nazwie czarcie żebro cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wszystko to za sprawą prozdrowotnych właściwości. Korzystanie z takiego ziela jest jak najbardziej wskazane głównie wśród osób dojrzewających i seniorów.

Czarcie żebro – co to właściwie jest i jaki jest skład?

Czarcie żebro wywodzi się z terenów azjatyckich. Roślina ta jednak bardzo szybko przywędrowała do Ameryki oraz Europy. To bylina składająca się z kłącza, łodyg i ząbkowanych liści. Jej budowa jest dość charakterystyczna, dlatego trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną. Co istotniejsze kłącza oraz młoda roślina są uznawane za jadalne.

Ostrożeń wykazuje się dużą zawartością białka, wapnia, magnezu oraz potasu. Jest w stanie dostarczyć do organizmu wielu niezbędnych składników odżywczych, aminokwasów i minerałów. Tym samym można zadbać o lepsze samopoczucie i bezproblemowe funkcjonowanie. W składzie można zauważyć również rozmaite flawonoidy, alkaloidy, fitosterole czy też sole mineralne.

Ostrożeń – jakimi właściwościami się charakteryzuje?

Ostrożeń wspomaga funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach. Wyciąg z ziela jest stosowany przede wszystkim jako środek moczopędny, chociaż cechuje się też właściwościami antyoksydacyjnymi i odtruwającymi. Z organizmu usuwane są wszystkie groźne toksyny i zanieczyszczenia.

Inne zalety czarciego żebra to:

  • działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • wywoływanie efektu żółciopędnego i żółciotwórczego,
  • eliminowanie bólu reumatycznego,
  • eliminowanie problemów ze stawami i mięśniami,
  • zahamowanie procesu wypadania włosów,
  • działanie przeciwłupieżowe,
  • przeciwdziałanie zapaleniu spojówek,
  • eliminowanie wysypki alergicznej,
  • wspomaganie walki ze świądem oraz trądzikiem.

Nie da się ukryć, że czarcie żebro jest bardzo korzystnie działającym zielem, więc powinno pojawiać się praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Można z niego korzystać m.in. w formie płukanki (w kosmetyce). Według ludowych opowieści z rośliny da się przygotować magiczną kąpiel, która ma za zadanie przepędzać złe moce i duchy.

Czarcie żebro ostrożeń – gdzie konkretnie rośnie?

Ostrożeń występuje przede wszystkim w Azji, Ameryce, Afryce oraz Europie (poza basenem Morza Śródziemnego). Roślinę można znaleźć głównie na terenach podmokłych, łąkach i wszelakich torfowiskach.

Napotkanie wspomnianego ziela nie jest niczym trudnym. Wystarczy zachować wzmożoną czujność i dostosować się do powyższych wskazówek.

Ostrożeń – komu może się przydać oraz jakie są przeciwwskazania?

Korzystną wiadomością dla zainteresowanych jest to, że czarcie żebro wykazuje się bardzo uniwersalnym zastosowaniem. Warto wspomnieć o tym, że przyda się wszystkim tym osobom, które na co dzień zmagają się z bólami reumatycznymi, osłabionymi stawami i mięśniami, wypadającymi włosami, łupieżem, trądzikiem, zatrutym organizmem i stanami zapalnymi.

Nie oznacza to jednak, że ostrożeń może być wykorzystywany przez wszystkie osoby. Nieprawidłowe użytkowanie może doprowadzić do pewnych skutków ubocznych. Przeciwwskazania to m.in.:

  • problemy z wątrobą,
  • uczulenie na składniki zawarte w zielu.

Jeśli istnieją jakieś obawy, co do sięgania po opisywaną roślinę zawsze można je skonsultować z doświadczonym specjalistą. To najlepsza droga do pozbycia się wszelkich wątpliwości i rozpoczęcia właściwej kuracji. Zbyt duża dawka czarciego żebra może doprowadzić do stłuszczenia wątroby lub występowania chorób przewlekłych. Z racji tego przy przygotowywaniu herbaty (naparu) należy skorzystać z zaledwie 1-2 łyżeczek ziela, które powinno być zalane szklanką wrzątku.

SPRAWDŹ na Ceneo.pl gdzie kupić NAJTANIEJ

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.7 / 5. Vote count: 287

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *