Pokrzywa na włosy – czy naprawdę działa?

pokrzywa na włosy
0
(0)

Wiele osób uważa, że pokrzywa to przede wszystkim chwast, z którego nie ma najmniejszego pożytku. Tymczasem pokrzywa jest rośliną, która posiada właściwości lecznicze, ale również i odżywcze. Ma ona przede wszystkim bardzo dobry wpływ na kondycję włosów.
Skąd możemy wziąć pokrzywę? Tak naprawdę rośnie ona w wielu miejscach. Zarówno na wiejskich łąkach, jak i w miastach, przykładowo w parkach. Zbierając pokrzywę należy jednak zwracać baczną uwagę na to, gdzie ona rośnie. Nie powinno się zrywać pokrzywy blisko dróg, gdzie jest ona cały czas narażona na zanieczyszczenia. Lepiej jest szukać bardziej ustronnych miejsc, w których pokrzywa mogła rozwijać się normalnie.
Pokrzywę najlepiej jest zbierać w okresie wiosennym, przede wszystkim w maju oraz w kwietniu. Powinno się ją bowiem zbierać nim zdąży zakwitnąć. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że liście pokrzywy w momencie zbiorów powinny być już dobrze wykształcone. Najwięcej właściwości leczniczych posiadają oczywiście młode listki, dlatego warto skupić na nich swoją uwagę. Jednak tak naprawdę również bardziej wykształcone liście, mogą zaskoczyć nas swoim drogocennym działaniem, dlatego nie powinniśmy ograniczać się do zbierania tylko i wyłącznie młodych listków.

Pokrzywa na włosy – jak przygotować?

Jak zbierać pokrzywę, skoro potrafi ona poparzyć? Najlepiej jest ściąć od razu całe pędy i pozostawić ją w takim stanie do momentu, aż utraci ona swoje właściwości parzące. Następnie należy zrywać każdy listek oddzielnie, nie powinny się one ze sobą posklejać. Jej suszenie najlepiej jest zacząć jak najszybciej po samym zerwaniu. Można poszczególne listki rozłożyć chociażby na zwykłym papierze. Suszenie powinno odbywać się w suchym oraz zacienionym miejscu. Słońce może bowiem pozbawiać rośliny lecznicze ich drogocennych właściwości. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, pokrzywę można suszyć ją również w piekarniku, przy 35 stopniach. Drzwiczki w trakcie suszenia muszą być cały czas otwarte, by mogła uciekać para wodna.
Wysuszoną pokrzywę w celu poprawy kondycji włosów, można stosować w wieloraki sposób. Można z niej przygotować napar bądź też zrobić wcierkę do włosów. Pokrzywa ma wiele świetnych właściwości, ale skrywa w sobie również moc witamin. Jest ona źródłem witaminy K, C, B1 czy też E. Niezwykle pozytywnie wpływa na poprawę kondycji włosów, ale również i paznokci.

Pokrzywa na włosy – jak stosować?

Można przygotować z niej wywar. Taki wywar ma na celu walkę z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Czasem sytuacja może zmuszać nas do tego, by myć takie włosy każdego dnia. Dzięki wywarowi można robić to dużo rzadziej, dzięki czemu włosy nie stają się osłabione na skutek ciągłego używania szamponu. Taki wywar można skomponować z suszonych liści pokrzywy i wody. Jedna łyżeczka suszonych liści na filiżankę wody. Po przestygnięciu wywaru, można go aplikować na włosy. Najpierw jednak należy umyć włosy szamponem, a dopiero później zastosować na nie wywar. Nie powinno się wywaru spłukiwać, a jedynie poczekać na przeschnięcie włosów.

Taki wywar z pokrzywy można również wzmocnić octem jabłkowym. Wówczas trzy łyżeczki suszonej pokrzywy, zalewa się pół litra wrzącej wody. Po przestygnięciu i zaparzeniu się wywaru, dolewa się dwie łyżeczki octu jabłkowego. Po spłukaniu włosów po myciu szamponem, należy zastosować taki wywar na włosy. Podziała on na nie wzmacniająco. Wszystko to można dodatkowo zintensyfikować owijając głowę ręcznikiem.

Pokrzywę można stosować w postaci wywaru, ale także i wcierek na włosy. Ponadto warto pijać również napary z pokrzywy, które od wewnątrz wpływają na kondycję całego organizmu. Także na kondycję włosów. Pokrzywa wpływa na włosy wzmacniająco, może zapobiegać ich wypadaniu, łysieniu, przetłuszczaniu się.
Pokrzywę można również przyjmować w formie tabletek. Warto zadbać o produkt bez zbędnych wypełniaczy.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *