Tarczyca bajkalska – magiczne ziele na wszystko?

tarczyca bajkalska
4.7
(89)

Tarczyca bajkalska – co to za cudo?

Tarczyca bajkalska, inaczej bajkalina, to roślina wieloletnia pochodząca z rejonów wschodniej Syberii, Japonii, Mongolii i północnych Chin i należąca do rodziny roślin wargowych. Odznacza się niewielką wysokością do maksymalnie 60 cm, prostymi pędami z niewielkimi listkami oraz niebieskimi lub fioletowo niebieskimi kwiatami. Bajkalina posiada krótkie kłącze z korzeniem palowym oraz korzonkami bocznymi, z tych właśnie korzonków tworzony jest surowiec leczniczy, po przedniejszym wysuszeniu i rozdrobnieniu. Korzenie rośliny zbierane są na wiosnę lub jesienią, przeważnie po 2-3 latach wegetacji tarczycy bajkalskiej. Tarczyca należy do 50 najważniejszych ziół w japońskiej oraz chińskiej medycynie tradycyjnej, używanym pod postacią naparu z wysuszonych korzeni.

W jaki sposób działa tarczyca bajkalska?

1. Działanie przeciwnowotworowe – w roślinie znajdują się flawanoidy wykazujące zdolność do powstrzymywania rozwoju zmian nowotworowych oraz prowadzące do śmierci komórek rakowych. Według badań działanie nowotworowe tej rośliny okazało się efektywne w przypadku białaczki limfatycznej, chłoniaka i szpiczaka.

2. Działanie przeciwzapalne – flawanoidy blokują uwalnianie pewnych mediatorów stanu zapalnego, zmniejszają ból oraz obrzęki, obniżają także gorączkę.

3. Działanie przeciwmiażdżycowe – stosowanie środków z tarczycą pomaga w obniżeniu stężenia trójglicerydów, które wywołują zmiany żylne i zakrzepy. Tarczyca bajkalska wzmacnia naczynia krwionośne i dobrze oddziałuje na serce.

4. Działanie uspokajające – ekstrakt z rośliny uspokaja, nie powodując przy tym nadmiernej senności. Zmniejsza stres, działa przeciwlękowo.

5. Działanie hepatoprotekcyjne – wyciąg z tarczycy zmniejsza uszkodzenia wątroby spowodowane przez związki toksyczne, często używany przy wirusowym zapaleniu wątroby.

6. Działanie przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne- roślina ta w medycynie chińskiej znalazła zastosowanie w leczeniu alergii i astmy.

7. Działanie ochronne – bajkalina odznacza się zdolnością do pochłaniania promieni słonecznych, jest z tego względu idealnym składnikiem ochronnym kremów z filtrami UV.

8. Działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne – ekstrakt z tarczycy może być używany wspomagająco do leczenia wirusa grypy, zakażenia paciorkowcem, drożdżakami, bakteriami Coli czy pozostałymi patogennymi drobnoustrojami.

Tarczyca bajkalska może ma szerokie zastosowania, a co najważniejsze nie wykazuje właściwości toksycznych. Może być więc całkowicie bezpiecznie stosowana.

Komu polecana jest tarczyca bajkalska?

Suplementacja diety tą właśnie rośliną jest polecana zwłaszcza osobom, które na co dzień pracują fizycznie, sportowcom oraz borykającym się z długo trwającymi stanami zapalnymi. Ze względu na dużą ilość flawanoidów w bajkalinie, można stosować ją pomocniczo na problemy z mikro krążeniem. Zioło to powinny również stosować osoby zmagające się z depresją czy chorobami neurodegeneracyjnymi.

W jaki sposób stosować tarczycę bajkalską?

Zioło to można zakupić pod postacią startego korzenia albo jako suplement diety w kapsułkach. Cięty korzeń: 1 płaską łyżeczkę korzenia zalewamy gorącą szklanką wody, po czym parzymy pod przykryciem około 5-7 minut. Pijemy taki napar 2 razy dziennie. Suplement diety w kapsułkach: stosujemy się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu produktu.

Przeciwwskazania

Preparaty z tarczycą bajkalską nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku borykania się z zaburzeniami krzepliwości krwi, hipoglikemią, niskim ciśnieniem krwi czy zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.7 / 5. Vote count: 89

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *