Srebro koloidalne – czy warto?
Srebro koloidalne to jony srebra zawieszone w dejonizowanej (destylowanej) wodzie. Jego przyswajalność przez organizm ocenia się na poziomie 90-100%, gdyż struktura koloidu jest tożsama z wewnętrznymi płynami ustrojowymi.
Właściwości srebra koloidalnego. W jakich przypadkach znajduje zastosowanie?
Srebro koloidalne wykazuje właściwości:
- bakteriobójcze,
- grzybobójcze,
- wirusobójcze,
- antytoksyczne.
Wykazuje zdolność do dezaktywowania bakterii, gdyż w procesie utleniania przyjmuje funkcję silnego katalizatora, przez co hamuje namnażanie się bakterii. Działanie srebra koloidalnego porównywane jest do działania antybiotyków z tą różnicą, że antybiotyki działają tylko na niektóre zarazki chorobotwórcze, a ponadto działaniem swym nie obejmują wirusów.
Z uwagi na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe znajduje szerokie spectrum zastosowań. Może być użytkowane do płukania jamy ustnej, zwłaszcza w stanach zapalnych dziąseł, a także po goleniu, by zlikwidować zaczerwienienie skóry oraz pod pachami zamiast antyperspirantów lub przed ich użyciem. Srebro koloidalne przynosi pozytywny wpływ na organizm i wykorzystuje się je w profilaktyce i zwalczaniu wielu schorzeń.
Głównie stosuje się je do zwalczania chorób skóry, w szczególności trądziku, egzemy, grzybicy skóry, półpaścu, łuszczycy, łojotoku, a do tego eliminuje skutki nadmiernego poparzenia słonecznego. Sprawdza się w przypadku ran, otarć, skaleczeń. Zaleca się je w schorzeniach oczu, zwłaszcza gdy przyczyną są bakterie, wirusy, pasożyty. Właściwości srebra koloidalnego są nieocenione w schorzeniach układu pokarmowych, takich jak biegunka, salmonella, żylaki odbytu, zapalenie śluzówki żołądka, a także chorobach układu oddechowego, zwłaszcza w grypie, zapaleniu płuc, zapaleniu migdałków.
Poza zastosowaniem prozdrowotnym na organizm srebro koloidalne sprawdzi się:
- do eliminowania przykrego zapachu,
- jako substancja do odkażania wody,
- do płukania tkanin,
- środek do czyszczenia powierzchni zwłaszcza w finalnym etapie.
Dawkowanie srebra koloidalnego
Jeśli chodzi o zastosowanie w problemach skórnych, zaleca się podanie srebra na skórę. Miejsca dotknięte schorzeniem można przemywać. Alternatywą jest wykonywanie okładów. W tym przypadku zaleca się kontakt z chorym miejscem przynajmniej 20-30 minut. Stosowanie srebra koloidalnego doustnie zalecane jest w przypadku srebra niejonowego. Powszechnie ta forma podania wskazana jest w problemach jelitowych, biegunce, zapaleniu żołądka. Taka suplementacja jest korzystna w grypie, przeziębieniu, katarze. Spożywanie srebra koloidalnego przeciwdziała dolegliwościom reumatycznym.
Dawkowanie wewnętrzne srebra koloidalnego należy dostosować do kondycji organizmu oraz celu zastosowania. Zaleca się przyjmowanie od jednego do czterech łyżeczek srebra koloidalnego dziennie, w szczególności:
- profilaktycznie 1 łyżeczka dziennie,
- w przeziębieniach i grypie: 1 łyżeczka 4 razy dziennie,
- w chorobach przewlekłych: 1 łyżeczka 2 razy dziennie.
Nie zaleca się przyjmowania dawki większej niż 0,014 mg srebra na kilogram masy ciała.
Srebro koloidalne – skutki uboczne i przeciwwskazania
Srebro koloidalne uznaje się za bezpieczne dla organizmu. Skutki uboczne obserwuje się w przypadku zastosowania srebra jonowego lub niewłaściwego dawkowania. Metaliczne srebro koloidalne nie przyczynia się do rozwoju srebrzycy. Nie akumuluje się w organizmie. Nie należy stosować srebra w przypadku uczulenia na srebro metaliczne. Przeciwwskazaniem jest ciąża, laktacja. Skutki uboczne mogą dotyczyć zaburzeń układu nerwowego. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia wątroby lub nerek.