Pau d arco – krótki opis. Stosowanie, działanie, przeciwwskazania

pau d arco
4.7
(199)

Pau d arco to zioło pochodzące z wewnętrznej strony kory, uzyskiwane z kilku różnych gatunków drzew. Bardzo znane głównie na terenie Ameryki Łacińskiej lub Południowej, ale też w Indiach. Z czasem zaczęło być powszechnie stosowane w wielu zakątkach Europy, docierając również do Polski. Stworzono z niego ziołowy suplement diety, często nazywany herbatą Inków (w sytuacji, gdy sięga się po napar do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Alternatywą są kapsułki).

Pau d’arco – jakie ma działanie?

Pau d’Arco występuje pod wieloma nazwami. Jedna z nich to lapacho. Wiele zależy od tego, gdzie konkretnie sięga się po omawiane zioło. Jeśli chodzi o podstawowe działanie pau darco warto wymienić w tym miejscu:

  • wspomaganie układu odpornościowego,
  • właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe,
  • szybsze zwalczanie infekcji,
  • pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego,
  • zmniejszenie negatywnego wpływu toksyn na wątrobę,
  • przyspieszenie trawienia,
  • pomoc w walce z pasożytami,
  • wspomaganie utrzymania właściwego poziomu glukozy we krwi,
  • wspomaganie pracy układu immunologicznego,
  • szybsze oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii.

W dawnych czasach la pacho było stosowane przy zwalczaniu gorączki, bólu gardła, biegunki i zapalenia stawów (głównie w medycynie ludowej). Każde sięgnięcie po wspomniane wyżej zioło warto najpierw skonsultować z doświadczonym specjalistą ze świata medycyny.

Jak stosować pau d arco? Przydatne wskazówki

Nie każdy wie, jak stosować zioło pacho. Z tego też względu warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi wskazówkami, dzięki którym można pozbyć się ewentualnych wątpliwości. Oczywiście kompleksową wiedzę zainteresowane osoby uzyskają też u specjalistów, np. na konsultacji medycznej. Stosowanie pau d arco będzie zależne od tego, w jakiej formie sięgnie się po zioło. Jeśli będą to kapsułki, zaleca się stosować maksymalnie dwie kapsułki dziennie (najlepiej rano i wieczorem, można w nich również znaleźć wapń oraz magnez). Przygotowanie naparu jest nieco bardziej skomplikowane, ale każda osoba powinna sobie z tym poradzić. Na samym początku wlewa się do garnka około pół litra wody. Następnie odczekuje się dłuższą chwilę, aż woda zacznie wrzeć. W tym momencie wystarczy dodać 2 łyżeczki kory z la pacho i gotować mieszankę na małym ogniu (przez około 5-7 minut). Po przygotowaniu naparu trzeba go odcedzić i odstawić na 15-20 minut, a potem stosować zewnętrznie (okłady) lub wewnętrznie. Zwykle są to dwie szklanki dziennie (kuracja nie powinna trwać dłużej niż miesiąc). Zewnętrzne stosowanie naparów wspomaga eliminowanie zmian trądzikowych, łagodzenie podrażnień, dotlenienie komórek i szybsze gojenie się ran. Przedawkowanie może z kolei doprowadzić do różnych skutków ubocznych, np. opuchlizny, nudności, wymiotów, zawrotów głowy, pieczenia skóry i reakcji alergicznych.

Pau darco – jakie są przeciwwskazania?

Wypadałoby jeszcze poszerzyć swoją wiedzę na temat przeciwwskazań do stosowania pau darco. W tej grupie znajdują się m.in.:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • zbliżająca się operacja,
  • leki przeciwzakrzepowe,
  • hemofilia.

Lapacho absolutnie nie można podawać dzieciom. Przed zastosowaniem ziół warto udać się na profesjonalną konsultację do lekarza, tak aby mieć pewność, że kuracja będzie nieść za sobą same pozytywy i można się na nią zdecydować. Jest to szczególnie polecane w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków, ponieważ pacho w połączeniu z niektórymi lekami mogłoby doprowadzić do wydłużenia czasu krzepnięcia krwi.

Sprawdź na Ceneo, gdzie kupić najtaniej >>

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.7 / 5. Vote count: 199

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *