Olejki eteryczne – zastosowanie i właściwości

olejki eteryczne
0
(0)

Olejki eteryczne – co kryją w sobie?

Olejki eteryczne – czy są bezpieczne? Zanim zaczniemy stosować dany olejek, dobrze jest sprawdzić, co w sobie zawiera oraz na co jest zalecany. Pomimo faktu, że olejki są substancjami naturalnymi, zawierają one duże różne substancje w dość dużych stężeniach. Niewłaściwe stosowanie może nam zaszkodzić. Tym bardziej że współczesne techniki ich pozyskiwania, pozwalają na naprawdę dokładne oddzielenie olejku od pozostałych składników, w efekcie czego dostajemy 100% olejku roślinnego.

Olejki eteryczne — jak powstają

Olejki eteryczne powstają dzięki przeprowadzeniu jednego z dwóch procesów, które znane już były od tysięcy lat człowiekowi. Obecnie są udoskonalone i niezwykle efektywne. Olejek pozyskamy dzięki destylacji lub ekstrakcji, wyciągu wcześniej uzyskanego z odpowiednich części roślin, w których olejek się zbiera.

olejki eteryczne

Olejki eteryczne — rodzaje, co zawierają, na co stosować

Olejek goździkowy

Charakteryzuje się antybakteryjnymi, antywirusowymi i antyseptycznymi właściwościami. Pozyskuje się go z czapetki pachnącej. Najwięcej olejku uzyskuje się z nierozwiniętych pączków kwiatowych.

Substancja czynna: eugenol, kariofilen

Zastosowanie: wszelkiego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych (inhalacje), przeciwbólowo w stomatologii (do miejscowo), redukuje napięcie mięśniowo-nerwowe i stres (kąpiele z olejkiem)

Olejek anyżowy

Charakteryzuje się przeciwutleniającymi, przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi właściwościami. Pozyskuje się go z rośliny biedrzeniec anyż. Najwięcej olejku uzyskuje się z jego suchych owoców.

Substancja czynna: anetol

Zastosowanie: infekcje górnych dróg oddechowych (płukanie), bóle mięśniowe i menstruacyjne (masaż z olejkiem). Olejek anyżowy jest niezwykle silny. Niezalecany jest dla dzieci, kobiet w ciąży oraz alergików.

Olejek pomarańczowy

Charakteryzuje się uspokajającymi i przeciwzapalnymi właściwościami. Pozyskuje się go ze skórki owocu pomarańczy chińskiej oraz pomarańczy gorzkiej.

Substancja czynna: pineny, kamfen, limonen, nerol, neridol, bisabolen

Zastosowanie: infekcje górnych dróg oddechowych (inhalacje), rozluźniająco (kąpiele masaże), stymuluje pracę szyszynki, stosowany w aromaterapii.

Olejek cynamonowy

Charakteryzuje się przeciwzapalnymi i nawilżającymi właściwościami. Pozyskuje się go z kory cynamonowca cejlońskiego.

Substancja czynna: aldehyd cynamonowy
Zastosowanie: stosowany głównie w stanach zapalnych skóry (do miejscowo).

Olejek tatarakowy

Charakteryzuje się przeciwbakteryjnymi, przeciwświądowymi oraz uspokajającymi właściwościami. Pozyskuje się go z kłączy tataraku zwyczajnego.

Substancja czynna: B-azaron
Zastosowanie: stosowany jako dodatek do kąpieli w leczeniu różnych chorób skóry w tym łupieżu. Składnik płukanek do gardła przy infekcjach bakteryjnych. Jako dodatek do kąpieli relaksacyjnych. Aromaterapia.

Olejek lawendowy

Charakteryzuje się przeciwbólowymi, antyseptycznymi, przeciw bakteryjnymi, oraz uspokajającymi właściwościami. Pozyskuje się go z kwiatów lawendy wąskolistnej.

Substancja czynna: octan linalilu, geraniol

Zastosowanie: stosowany jako dodatek do kąpieli, olejek do masażu oraz w aromaterapii. Nie nadaje się do użytku wewnętrznego.

Olejek cytrynowy

Charakteryzuje się antybakteryjnymi właściwościami, działa wspomagająco na układ krążeniowo-naczyniowy. Pozyskuje się go ze skórki owoców cytryny zwyczajnej.

Substancja czynna: limonen, cytral

Zastosowanie: stosowany jako dodatek do kąpieli, olejek do masażu, w aromaterapii oraz jako dodatek do kremów na skórę.

olejki eteryczne

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *