Na trądzik – co wybrać?

na trądzik
0
(0)

Na trądzik – czym jest oraz jak powstaje trądzik?

Trądzik to bardzo często spotykany problem skórny dotykający, aż osiemdziesiąt procent osób w okresie dojrzewania oraz pokwitania – u dziewcząt pojawia się on około 14 roku życia natomiast u chłopców nieco później. Zwykle trądzik ustępuje samoistnie po około dwóch lub trzech latach od jego pojawienia wraz z ustabilizowaniem się burzy hormonów jaka w tym okresie panuje w organizmie dorastających nastolatków.

Trądzik młodzieńczy to jednocześnie najczęściej występująca z wszystkich odmian trądziku, która charakteryzuje się pojawieniem się bardzo bolesnych ropnych wykwitów na powierzchni skóry lub pod skórą. Bardzo często przybierają one postać ropiejących guzów oraz różnej wielkości miękkich bądź twardych krost o czerwonym lub nawet czarnym kolorze.
Trądzik powstaje zwykle na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych w skórze, które łączą się z ujściem mieszków łojowych – bardzo często na skutek nadmiernego wydzielania łoju ujścia te zostają zablokowane – przez co wspomniany łój nie może wydostać się na zewnątrz naszej skóry i w początkowej fazie dochodzi do powstania zaskórnika. Następnie zaskórnik ten jest poddawany oddziaływaniu różnego rodzaju bakterii i innym drobnoustrojom – na skutek czego powstaje stan zapalny – objawiający się właśnie powstawaniem bolesnych i ropiejących guzków oraz pryszczy.

 

W niektórych przypadkach trądzik przebiega łagodnie i ustępuje dość szybko samoistnie. Niestety nie zawsze tak bywa – u niektórych osób przybiera on niezwykle nasiloną postać – kiedy to leczenie farmakologiczne staje się niezbędne. Bardzo często osoby dotknięte ciężką oraz intensywnie objawiającą się na skórze odmianą trądziku cierpią także na problemy natury psychologicznej, do których bez wątpienia zaliczyć można obniżoną samoocenę brak pewności siebie, a w skrajnych przypadkach nawet początki depresji. Bardzo często wstydzą się oni pokazywać światu przez co unikają kontaktów z ludźmi i wycofują się z życia społecznego.

Trądzik u dorosłych

Niestety trądzik młodzieńczy nie zawsze ustępuje wraz z zakończeniem okresu dojrzewania. Niektórzy borykają się z tym problemem także w dorosłym życiu. U niektórych osób występuje on także po raz pierwszy w wieku trzydziestu lub nawet czterdziestu lat – chociaż nie mieli takiego problemu jako nastolatkowie. Za głównych winowajców występowania trądziku u dorosłych uznaje się jednak złą dietę oraz stres – a nie hormony tak jak w przypadku trądziku młodzieńczego.
Osoby, których dieta obfituje w nadmiar cukrów, a zwłaszcza słodyczy oraz niezdrowych dań typu fast food i żywności poddanej bardzo wysokiej obróbce chemicznej cierpią z powodu problemów skórnych (zwykle na trądzik) – wszystkie toksyny oraz szkodliwe substancje jakich dostarczamy do naszego organizmu wraz z pożywieniem szukają ujścia na zewnątrz – także wydostając się z niej za pomocą gruczołów łojowych.
Także na skutek bardzo silnego stresu oraz niedostatecznej ilości snu nasze gruczoły łojowe zaczynają pracować kilkukrotnie intensywniej – trądzik będący wynikiem stresu zwykle pojawia się w okolicach szczęki oraz żuchwy, a także na szyi i klatce piersiowej.

Trądzik różowaty.

Jest to coraz częściej występująca odmiana trądziku, która charakteryzuje się powstawaniem rumieni oraz wykwitów w środkowej części skóry- zwykle na policzkach oraz nosie i czole. Osoby cierpiące na trądzik różowaty bardzo często rumienią się na skutek zmian emocji oraz czynników atmosferycznych. Trądzik różowaty jest wywoływany przez pasożyt o nazwie nużeniec ludzki bytujący w porach skórnych – jego odchody zwykle podrażniają skórę i wywołują miejscowe zapalenia.

Co nasila trądzik oraz jak z nim walczyć w sposób bezpieczny?

Czynniki nasilające trądzik to oczywiście zła dieta oraz stres, a także niewłaściwa higiena oraz pielęgnacja dotkniętej problemem skóry. Sytuacji nie sprzyja także wyciskanie krost – bowiem przez to trądzik jeszcze bardziej rozprzestrzenia się po całej powierzchni skóry.
Walczyć z ni możemy na wiele sposobu jednak przed rozpoczęciem terapii hormonalnej lub zastosowaniem silnych maści sterydowych zawsze warto jest wypróbować domowe i bezinwazyjne sposoby.

Do najskuteczniejszych domowych sposobów na trądzik należą:

  • właściwa dieta oraz unikanie stresu
  • napary ze skrzypu oraz fiołka trójbarwnego
  • stosowanie naturalnych preparatów ziołowych na bazie nagietka, aloesu oraz pokrzywy, które wykazują bardzo silne działanie przeciwtrądzikowe
  • dobre suplementy diety

 

 

Warto również suplementować kolagen morski:

https://sparklings.pl/kolagen-morski-kolagen-naturalny-kolagen-rybi/

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *