Mirra – podstawowe informacje o kadzidle. Zapach, właściwości, pochodzenie
Mirra to dobrze znane żywiczne kadzidło, z którego korzystają zarówno panie, jak i panowie. Służy do głębokiego relaksu oraz pełnego odprężenia, dlatego jest wykorzystywane m.in. w warunkach domowych, ale też podczas rozmaitych ceremonii. Kadzidło wywodzi się przede wszystkim z szeroko pojętych terenów Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Doskonale znane z Biblii, ponieważ zostało wręczone przez Trzech Króli.
Mirra – jak się pozyskuje?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego co to jest mirra i w jaki sposób pozyskuje się wspomniane wyżej kadzidło. Nie ma w tym nic trudnego, ponieważ ma to związek z rośliną o nazwie balsamowiec. To właśnie z niej wydobywa się aromatyczna żywica. Nie ma konieczności rozcinania kory drzewa, chociaż jeżeli się to zrobi można liczyć na zwiększoną ilość wydzieliny. Może to jednak skutkować znacznym pogorszeniem jej jakości, dlatego mirra pozyskiwana w ten sposób nie do końca spełnia rosnące oczekiwania wymagających użytkowników.
Mirra – jaki ma zapach?
Warto zadać sobie czasami pytanie mirra co to? Dzięki temu można znaleźć się w posiadaniu wysokiej jakości żywicznego kadzidła. Co najważniejsze mirra posiada konsystencję miodu i jest niezwykle aromatyczna. Jej zapach jest niezwykle przyjemny i ma wiele wspólnego z pomarańczą, drzewem oraz cynamonem. Nikt nie powinien narzekać na jego intensywność, chociaż można mieć przy tym stuprocentową pewność tego, że nie podrażni się własnych nozdrzy.
Jakie ma właściwości?
Mirra kadzidło posiada niezwykle pozytywne właściwości. Wykorzystywana już w dalekiej przeszłości, kiedy to stosowano ją jako środek przeciwko astmie oraz olejek do balsamowania zwłok.
Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ mirra jest w stanie:
- usunąć z jamy ustnej wszelkie bakterie i drobnoustroje (jako składnik płynów do płukania jamy ustnej),
- poprawić stan cery i pozbyć się z niej niedoskonałości,
- uzupełnić poważne ubytki kolagenu,
- wyeliminować zmiany skórne,
- zadziałać antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antyoksydacyjnie,
- wykazywać się właściwościami relaksującymi i oczyszczającymi umysł.
Nic dziwnego, że kadzidło mirra jest wykorzystywane na tak szeroką skalę. Dużą popularność zyskują w ostatnich czasach również olejki z mirry, w które można się stosunkowo łatwo wyposażyć.
Godne uwagi jest to, że odznacza się także właściwościami mistycznymi. Przywołuje wspomnienia, a do tego bierze udział w rytuałach oczyszczenia oraz kościelnych. Z racji tego tak dobrze znana jest mirra kościelna.
Jak się ją pali?
Potencjalnych użytkowników powinno zainteresować to, że mirra roślina jest bardzo łatwa w użytkowaniu. Kuracja relaksująca z jej wykorzystaniem upłynie w przyjemnej i swobodnej atmosferze. Wystarczy postępować zgodnie z kilkoma istotnymi zasadami i nie działać na własną rękę.
Kluczowe jest to, aby kilka jej kryształków było ułożonych na rozpalonych węgielkach. Należy to zrobić w sposób precyzyjny i z zachowaniem obowiązujących norm bezpieczeństwa, aby nie narazić się na poparzenie. Co istotniejsze wspomniane węgielki muszą zostać rozłożone na powierzchni niepalnej. Najlepiej wykorzystać do tego specjalnie dobraną podstawkę, która poradzi sobie ze znacznie podwyższonymi temperaturami (powinna być przeznaczona do palenia kadzideł żywicznych). Na całe szczęście tego typu podstawki można zakupić w dobrej cenie w wielu sklepach internetowych, więc użytkownicy nie powinni mieć z tym żadnych trudności. Tak rozpalona mirra zagwarantuje bardzo przyjemny i intensywny pomarańczowo-cynamonowy aromat.