Matcha – hit czy kit?
Picie herbaty w codziennym życiu spełnia różne funkcje: dla przyjemności, towarzysko, w celu wyciszenia lub pobudzenia. A czy można pić herbatę dla zdrowia? Dlaczego matcha to wybór buddyjskich mnichów?
Dla wielu z nas herbata ma dużo większe znaczenie, niż sam płyn. Wiąże się ze wspomnieniami, daje relaks, kojarzy się z miłymi sytuacjami i bliskimi ludźmi. Pijemy ją w ulubionym kubku, zaparzamy na swój własny sposób. Mamy też często swój ulubiony rodzaj herbaty. Ale nie każdy wie, że ten codzienny rytuał może także przynosić wymierne korzyści zdrowotne. Zainspirujmy się tym, co już dawno odkryto w Japonii.
Matcha – co to jest?
Sproszkowana, zielona herbata, o bardzo wyrazistym kolorze i bardzo świeżym, ożywczym zapachu. W tradycyjnej japońskiej ceremonii herbacianej znana i używana od XII wieku. Produkuje się ją z liści krzewów specjalnie osłanianych przed słońcem, co daje im więcej czasu na skumulowanie wartości odżywczych. Liście zyskują bladozielony odcień i wytwarzają aminokwasy czyniące herbatę bardziej aromatyczną. Poddawane są następnie suszeniu, i w postaci sproszkowanej trafiają do naszych domów. Można więc powiedzieć, że matcha dzięki specjalnej hodowli jest najzdrowszą formą zielonej herbaty.
Matcha – właściwości zdrowotne
Herbata matcha znana jest z działania antyoksydacyjnego, czyli przeciwutleniającego. Tym samym opóźnia proces starzenia się organizmu, i chroni nas przed rozwojem chorób. Wolne rodniki, które występują przecież naturalnie w naszym organizmie, neutralizowane są przez zawarty w matchy galusan epigallokatechiny. Dzięki temu jedna filiżanka herbaty matcha daje efekt antyoksydacyjny równy 10 filiżankom zwykłej zielonej herbaty.
Katechiny zawarte w tej herbacie mają także działanie przeciwnowotworowe, a badania potwierdzają zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty, żołądka, jelita grubego czy przełyku u osób regularnie spożywających tę herbatę.
Najmocniej zauważalnym skutkiem działania matchy jest jej wpływ na nasze samopoczucie. Picie tej herbaty sprzyja uzyskaniu odprężenia i spokoju oraz redukcji stresu. Jednocześnie, matcha dodaje energii, dzięki zawartości kofeiny. Efekt też różni się jednak od spożycia kawy. Energetyzujące działanie herbaty utrzymuje się dłużej i następuje stopniowo, nie powodując jednocześnie negatywnych skutków, które znamy z kawy: nadpobudliwości, nerwowości czy wzrostu ciśnienia.
L-teanina zawarta w herbacie matcha sprzyja utrzymaniu prawidłowego stężenia dopaminy i serotoniny w organizmie, stąd regularne jej picie poprawia nastrój, poziom aktywności, kreatywność i łatwość nauki. Chroni nas także przed depresją czy zaburzeniami apetytu.
Herbata matcha właściwości w odchudzaniu
Zielona herbata matcha jest sprzymierzeńcem wszystkich tych, którzy dbają o swoją sylwetkę i pracują nad utratą zbędnych kilogramów. Powoduje ona znacznie przyspieszenie metabolizmu, przy jednoczesnym działaniu ułatwiającym spalanie tkanki tłuszczowej. Sprawia to, że osoby które dodadzą regularne spożywanie tej herbaty do zdrowej diety i aktywnego sposobu życia, będą osiągać znacznie szybsze i większe rezultaty. Według badań, może to być nawet dwukrotna różnica!
Matcha – jak pić?
Matcha w proszku daje różne możliwości jej spożywania, nie tylko poprzez zaparzanie. Można ją śmiało dodawać do koktajli, smoothie, latte, ale także do ciast i tortów. Zgodnie z japońską szkołą, najbardziej wskazane jest parzenie jej w wodzie o temperaturze 80 °C. Jedną łyżkę herbaty należy zalać 100 ml gorącej wody, a następnie mieszać do wytworzenia gęstej piany. Po rozmieszaniu, w zależności od pożądanej intensywności, można dolać kolejne 100-150 ml wody.
Jeśli chcemy podążyć nie tylko za smakiem i właściwościami matchy, ale także związanej z nią tradycją, warto byłoby wyposażyć się w zestaw akcesoriów do zaparzania tej herbaty: matchawan, czyli specjalne naczynie, oraz pędzel i szpatułkę z bambusa. Na początek jednak wystarczy pamiętać, aby dokładnie rozmieszać matchę, i nigdy nie zalewać jej wrzątkiem.