Mąka łubinowa była znana już jakiś czas temu, jednak dopiero od kilku lat zyskuje na popularności. Dzieje się tak, ponieważ może mieć bardzo szerokie grono odbiorców i wiele osób chętnie wprowadziłoby ją do swojej diety. Czym jednak charakteryzuje się wspomniana wyżej mąka, komu jest polecana i jakie są przykładowe przepisy z jej wykorzystaniem? Tego warto się dowiedzieć.
Mąka łubinowa – co to właściwie jest i z czego się ją pozyskuje?
Mąka łubinowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów mąki. Powstaje z dokładnie rozdrobnionych nasion łubinu, który jest rośliną pochodzącą głównie z Ameryki Północnej. W ostatnich latach ta mąka zdobyła w Polsce ogromne grono zwolenników, a to m.in. ze względu na swój ciekawy skład. Oczywiście osoby, które zastanawiają się nad jej wprowadzeniem do własnego planu żywieniowego, zawsze mogą to skonsultować z doświadczonymi dietetykami. Do wytwarzania mąki łubinowej korzysta się jedynie z wyselekcjonowanych nasion, przeznaczonych do celów spożywczych i pochodzących z gatunków uprawnych łubinu (od certyfikowanych dostawców, nie może to być łubin ogrodowy). Dzięki temu nie dojdzie do żadnych niebezpiecznych następstw.
Mąka łubinowa – co w sobie zawiera i jakie ma zastosowanie?
Mąka łubinowa zawiera w sobie przede wszystkim rozdrobnione nasiona słodkiego łubinu, ale też spore ilości błonnika, antyoksydanty, kwas foliowy, witaminy z grupy B, cynk, fosfor, żelazo, potas, magnez i wapń. Nic dziwnego, że jest obecnie wykorzystywana na tak szeroką skalę. Jeśli chodzi o podstawowe zastosowanie mąki łubinowej wypada wspomnieć o:
- wypieku pieczywa,
- gofrach,
- keto wypiekach,
- ciastach i tortach,
- makaronach,
- sosach,
- naleśnikach,
- pierogach.
Oczywiście każda osoba, która zdecyduje się na jej wykorzystanie ma pod tym kątem pełną dowolność wyboru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z mąki łubinowej przyrządzić swoje ulubione potrawy lub przekąski (jeśli jest to oczywiście możliwe).
Sprawdzone przepisy keto od polskiego dietetyka:
Sprawdź!
Mąka łubinowa – komu jest polecana i dlaczego?
Mąka łubinowa jest polecana zwłaszcza osobom, które chcą przejść na dietę niskowęglowodanową i ketogeniczną. Czemu tak się dzieje? Przede wszystkim z tego względu, iż zawiera w sobie bardzo mało węglowodanów i jest bogatym źródłem białka oraz błonnika. Na uwagę zasługuje też:
- stosunkowo niska kaloryczność,
- pozytywny wpływ na obniżenie poziomu glukozy we krwi,
- zawartość wielu mikroelementów i witamin,
- korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego,
- obniżenie poziomu cholesterolu,
- niski indeks glikemiczny.
Kluczem do sukcesu jest jednak jej odpowiednie wykorzystanie. Mąka łubinowa absorbuje dużą ilość płynów, dlatego też przy przygotowywaniu ulubionych potraw w kuchni warto pamiętać o dodaniu do niej sporej ilości wody.
Mąka łubinowa – przykładowe przepisy
Jak już zostało wspomniane mąka łubinowa cieszy się obecnie rosnącą popularnością. W związku z tym nie pozostaje nic innego, jak poznanie przykładowych przepisów z wykorzystaniem omawianej mąki. Oto dwa ciekawe pomysły:
- Naleśniki z mąki łubinowej – 2 jajka, 2 łyżki masła klarowanego, 1 łyżka mąki łubinowej i 50 ml wody mineralnej. Na początku należy rozbić jajka, a później zmiksować je na puszystą masę. Masło rozpuścić i dodać do masy wraz z wodą oraz mąką, ponownie miksować. Rozgrzać patelnię i wylać ciasto naleśnikowe,
- Gofry z mąki łubinowej – 2 jajka, 2 łyżki mąki łubinowej, 2 łyżki mleka kokosowego, szczypta soli, pół łyżeczki proszku do pieczenia. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i ubić trzepaczką. Masę wylać do foremek na gofry i piec w piekarniku przez 10-15 minut (temperatura 180 stopni).
Oczywiście tych przepisów jest zdecydowanie więcej, ale każdy miłośnik eksperymentowania w kuchni wybierze dla siebie te najdogodniejsze, którymi zaskoczy rodzinę i zaproszonych gości.
Mąka łubinowa w dobrych cenach >>>
Sprawdź przepisy na keto gofry: