Kieliszki do wina – rodzaje

kieliszki do wina rodzaje
0
(0)

Picie wina i związana z nim kultura jest bardzo zróżnicowana, jednakże savoir-vivre zakłada pewne zasady, dotyczące spożywania tego trunku, które muszą być przestrzegane. Nie są one jednak zwykle przez Nas praktykowane w domach, czy na mało zobowiązujących spotkaniach. Nie jest to zawsze związane z niechęcią, czy nieznajomością etykiety, ale chociażby dużymi cenami za odpowiednie szkło. Bowiem koszty dobrej jakości szkła są dość wysokie. Cena dobrej jakości kieliszka to koszt w przedziale od kilku do nawet kilkuset złotych za komplet.  Nie bez znaczenia pozostaje także fakt o konieczności zakupowania ich nie tylko w jednym komplecie, ale przynajmniej w kilku, dopasowanych do konkretnych rodzajów win. Niemniej jednak w bardzo drogich i eleganckich restauracjach, gdzie klienci pochodzą z elity społeczeństwa, zasady te są na porządku dziennym i niedopuszczalne byłoby ich nieprzestrzeganie. Przedstawiam kieliszki do wina rodzaje:

Kieliszki do wina rodzaje

Naczynie, w którym pije się wino  zmieniało się w sposób znaczący na przestrzeni mijających lat. Niemniej jednak pomimo zmieniających się trendów, dotyczących kształtu kieliszka i materiału, z którego powstawał, był on zawsze nieodłączną i ważną częścią rytuału picia wina. Obecny kształt poszczególnych  kieliszków do wina niewiele ma wspólnego z ich odpowiednikiem sprzed setek lat, niemniej jednak można doszukać się minimalnych podobieństw. Obecnie każdy szanujący się znawca rozróżnia rodzaje kieliszków do wina, pośród których można wyróżnić:

  • Kieliszki do wina białego:

Kieliszki do wina białego zwykle są niższe od tych, w które nalewa się wino białe. Ich czasza jest zwężona. Dzięki takiemu kształtowi utrzymywana jest stale niska temperatura, a także ma miejsce dużo lepsze wydobywanie głębi smaku i zapachu wina. Niemniej jednak białe wino, które przechowywane było w dębowych beczkach najlepiej podawać w kieliszkach o czaszy z większą średnicą.

  • Kieliszki do wina czerwonego:    

Aby dostosować się do ogólnie przyjętych zasad, czerwone wino należy wlewać do dużych i wysokich kieliszków. Wykonując taki zabieg mamy pewność, że aromat wina nie będzie zakłócony w żaden sposób przez wydobywający się z kieliszka alkohol etylowy. Drugą zaletą podania czerwonego wina właśnie w takim rodzaju kieliszków sprawia, że trunek dla odbiorcy jest gładszy i delikatniejszy, dzięki zmniejszeniu oddziaływania tanin na zmysł smaku.

  • Kieliszki do wina różowego:

Biorąc pod uwagę fakt, że wina różowe z dużą częstotliwością podaje się zwykle na wiosnę i latem należy zadbać o utrzymanie ich niskiej temperatury. Dlatego też najczęściej podaje się je w kieliszkach z wąską czaszą, która chroni przed nadmiernym przedostawaniem się ciepłego powietrza. Najlepiej także zadbać o odpowiednio zaokrąglony kształt kieliszka, bowiem dzieki temu aromat wina różowego będzie miał szansę w pełni się uwolnić.

  •    Kieliszki do wina specjalnych: 

Należy zaliczyć do tej kategorii kieliszki, w których serwuje się wina musujące i najlepiej komponujące się z deserami. Kieliszek, którego używamy do wina musującego powinien być wysoki, o wąskim kształcie. Dzięki takiej formie kieliszka wino musujące będzie miało szansę zachować niską temperaturę, a dodatkowo dwutlenek węgla będzie mógł powoli się ulatniać. W przypadku wina deserowego najwłaściwszym typem kieliszka będzie dużo niższy. Jego kielich powinien być wąski i zwężać się w sposób stopniowy do góry. Taki kieliszek najlepiej komponuje się z trunkami o wysokiej zawartości alkoholu, bowiem taka forma kieliszka sprawia, że etanol nie ulatnia się w szybkim tempie, a także zniwelowany zostaje proces uciekania aromatu wina.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *