Kakao surowe

kakao surowe
4.9
(298)

Kakao surowe – co to jest? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Przygotowanie, przeciwwskazania

Kakao surowe to nic innego, jak kakao, które powstaje ze starannie wyselekcjonowanych ziaren kakaowca. Co najważniejsze, wspomnianych ziaren nie poddaje się działaniu bardzo wysokich temperatur, choć są one poddawane delikatnej fermentacji i suszeniu. W ten sposób omawiane kakao ma pozytywny wpływ na ludzki organizm, nadaje się do wprowadzenia do diety ketogenicznej (spora zawartość tłuszczu) i zawiera w sobie mnóstwo cennych minerałów i witamin.

Kakao surowe – jaki jest jego skład?

Nieodtłuszczone kakao surowe nie zawiera w sobie absolutnie żadnych zbędnych dodatków i to wyróżnia je na tle innych odmian kakao. To cenne źródło antyoksydantów, magnezu, żelaza, cynku, potasu, miedzi, chromu, witamin z grupy B czy też przeciwutleniaczy. Do jego przygotowania wykorzystuje się wodę lub mleko roślinne (w odpowiedniej temperaturze – około 70 stopni Celsjusza).

Dlaczego warto pić kakao surowe? Podstawowe zalety

W tym miejscu wypadałoby poszerzyć swoją wiedzę na temat podstawowych zalet kakao surowego. Jest ich naprawdę sporo, a te godne uwagi to m.in.:

  • spowalnianie procesu starzenia się organizmu,
  • poprawa koncentracji i pracy mózgu,
  • lepsze skupienie,
  • redukcja nadmiaru stresu,
  • dodatkowe źródło energii, idealny wybór dla przemęczonych osób,
  • poprawa sprawności umysłowej,
  • ochrona przed wolnymi rodnikami.

Jak widać kakao surowe może się okazać bardzo korzystnym wyborem, lecz w pierwszej kolejności warto udać się na konsultację dietetyczną i omówić wdrożenie wspomnianego wyżej kakao z doświadczonym specjalistą.

Jak powinno się przygotować wysokiej jakości kakao? Podpowiedzi

Kakao można przygotowywać na kilka różnych sposobów, a każda zainteresowana osoba wybiera dla siebie ten najdogodniejszy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kakao (10-20 g) rozpuścić w mleku roślinnym lub wodzie (250 ml), ale też wymieszać kakao z mlekiem roślinnym i ulubionymi przyprawami (np. cynamon), uzyskując w ten sposób pastę. Kakao można spożywać samodzielnie, ale też w ramach ceremonii kakao (nieco większa dawka kakao, zapraszając do siebie doborowe towarzystwo i przygotowując napój w uroczysty sposób, z relaksacyjną muzyką, kadzidełkami i w pełnym skupieniu oraz spokoju).

Kakao surowe – czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Dlaczego przed wdrożeniem surowego kakao do swojego planu żywieniowego warto udać się do dietetyka? Z jednego prostego powodu – nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jego regularne spożywanie. Nie powinny tego robić osoby, które:

  • cierpią na poważne zaburzenia związane z prawidłowym funkcjonowaniem serca – w tym przypadku mogłoby dojść do groźnego rozwoju zaburzeń sercowo-naczyniowych,
  • biorą leki na nadciśnienie – kakao surowe wchodziłoby z nimi w niepożądane interakcje,
  • mają przepisane antydepresanty (zwłaszcza w przypadku spożywania dawek ceremonialnych) – mogłoby dojść do wielu niebezpiecznych następstw, więc należy tego unikać.

Jak widać w niektórych przypadkach spożywanie surowego kakao warto skonsultować nie tylko z dietetykiem, ale też z lekarzem, tak aby skutecznie zadbać o własne zdrowie. Na kakao surowe nie powinny się też decydować cierpiące na zgagę. Jeśli będzie się je spożywało w zbyt dużych ilościach, dość łatwo można doprowadzić do bolesnych i uciążliwych zaparć. Nie da się ukryć, że każde sięgnięcie po kakao powinno być bardzo dokładnie przemyślane, dzięki czemu potencjalni użytkownicy zapewnią sobie spokój oraz pozytywny wpływ na funkcjonowanie własnego organizmu. Nigdy nie należy działać zbyt pochopnie, bo szybko można tego pożałować.

Moje ulubione keto produkty >>>

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 4.9 / 5. Vote count: 298

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *