Jak czyścić pędzle do makijażu?

jak czyścić pędzle do makijażu
0
(0)

Jak czyścić pędzle do makijażu – czy to nie oczywiste?

Wśród podstawowych akcesoriów każdej pasjonatki makijażu znajdują się pędzle. Korzystamy z nich niemal codziennie, nakładając cienie do powiek, puder czy róż. Pędzle mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego też bardzo ważne jest ich utrzymanie w czystości. Jest to szczególnie istotne ze względu na naszą cerę. Zaniedbane pędzle mogą przysporzyć naszej skórze dużych problemów. Przekonajmy się, dlaczego mycie pędzli to tak ważki temat i jakie są sposoby na zachowanie ich w odpowiedniej kondycji na długi czas.

Dlaczego pędzle do makijażu trzeba regularnie czyścić?

Prawidłowa higiena pędzli pod kątem dbania o cerę jest tak samo ważna, jak dobry krem do twarzy czy dokładny demakijaż. Dotykający skóry pędzel ma kontakt ze znajdującym się na niej sebum. Oprócz tego działa jak zmiotka dla wszystkich drobinek kurzu, martwego naskórka i bakterii. Wszystkie te cząstki osadzają się na włosiu i jeżeli nie zostaną usunięte, przy następnym użyciu trafią z powrotem na naszą twarz. To z kolei może powodować różne problemy skórne takie jak wypryski czy podrażnienia. Czyszczenie pędzli ważne jest nie tylko ze względów higienicznych. Korzystanie z zanieczyszczonego pędzla, na którym są pozostałości innych kosmetyków, może pogarszać jakość makijażu. Ponadto pędzle, o które nie będziemy prawidłowo dbać, nie posłużą nam zbyt długo i szybko się zużyją.

Jak często myć pędzle i czego używać?

Częstotliwość mycia pędzli zależy od dwóch podstawowych czynników. Po pierwsze od tego, jak często z nich korzystamy. Po drugie od rodzaju nakładanego produktu. Jeżeli pędzlem nakładamy produkty płynne takie jak korektor, podkład lub eyeliner należy czyścić je po każdym użyciu. Produkty tego typu szybko zastygają i sklejają włosie, przez co kolejne użycie bez oczyszczenia byłoby niemożliwe lub bardzo utrudnione. W przypadku produktów sypkich jak cień do oczu lub bronzer przy codziennym użytkowaniu należałoby myć je dwa razy w tygodniu. Do mycia pędzli zaleca się używania delikatnych detergentów jak np. antybakteryjne lub szare mydło, szamponu dla dzieci lub płynu micelarnego. W przypadku, gdy pozbyć się musimy tłustego podkładu do jego rozpuszczenia najlepiej użyć olejku do mycia, oliwki do ciała lub oliwy z oliwek. Oprócz tego dostępne są specjalne preparaty do mycia pędzli oraz środki dezynfekujące. Do mycia pędzli nie zaleca się używania agresywnych środków chemicznych, żeli pod prysznic, czy proszków do prania.

Jak czyścić pędzle do makijażu – sposoby

Do delikatnego i powierzchownego oczyszczenia pędzli możemy skorzystać z chusteczki do demakijażu. Delikatnie dociskamy ją z obu stron do włosia pędzla, dzięki czemu drobinki kosmetyku pozostaną na chusteczce. Do dokładniejszego mycia, oprócz wymienionych wyżej środków będziemy potrzebowali ciepłej, ale nie gorącej wody, miseczki oraz papierowego ręcznika. Wybierając do czyszczenia płyn micelarny, nalewamy niewielką jego ilość do miseczki i wkładamy pędzle, dbając o to, by zmoczyć tylko samo włosie, a nie skuwkę. Jej zamoczenie może doprowadzić do rozklejenia pędzla. Jeżeli myjemy pędzle przy użyciu mydła w kostce, moczymy włosie i do uzyskania czystej piany pocieramy je bardzo delikatnie o strukturę mydła. W przypadku korzystania z szamponu działamy podobnie jak podczas mycia włosów, nie ugniatając jednak zbytnio włosia pędzla. Kolejnym krokiem w każdym przypadku jest spłukanie piany wodą. Robimy to do momentu aż wszystkie pozostałości środka myjącego zostaną spłukane. Ostatni etap to suszenie i tutaj ważne jest, by absolutnie nie korzystać z suszarki ani nie kłaść pędzli na kaloryferze. Pod wpływem zbyt dużej temperatury mogłoby dojść do rozpuszczenia kleju i tym samym do zniszczenia pędzla. Najlepiej ułożyć je płasko na papierowym ręczniku i pozostawić do wyschnięcia. Oprócz sposobów domowych na rynku dostępne są specjalne akcesoria do czyszczenia pędzli. Za przykład posłużyć może silikonowa tarka do mycia pędzli, do której nalewamy specyfiku do czyszczenia i ciepłej wody. Następnie wykonując ruchy jak podczas malowania twarzy, czyścimy włosie na specjalnych silikonowych wypustkach.

Jak Ci się podobał ten post?

Click on a star to rate it!

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

O autorze

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *