Fitoterapia, czyli co?
Fitoterapia, czyli innymi słowy ziołolecznictwo, wykorzystuje surowce, wyodrębnione substancje czynne oraz przetwory pochodzenia roślinnego. Przez wiele lat na rynku królowały leki na bazie składników syntetycznych. Dziś natomiast coraz więcej pacjentów skłania się ku fitoterapii, która promuje leki tworzone na bazie składników naturalnych oraz leczenie przy pomocy drogocennych ziół. Takie metody znane były już wiele tysięcy lat temu i przez wiele wieków korzystano z nich. Jednak w momencie pojawienia się na rynku leków syntetycznych, badania nad naturalnymi środkami leczniczymi odeszły na dalszy plan.
Leki roślinne wykorzystywane w fitoterapii, mają główne składniki czynne takie jak zioła czy też ich przetwory. Stanowić muszą one ponad 60% leku, by móc je uznać za roślinne. Przy ich tworzeniu wykorzystuje się suszone liście czy też kwiaty, często specjalnie stworzone nalewki oraz otrzymane z surowców substancje czynne, przykładowo rutynę.
Fitoterapia nie obejmuje tylko i wyłącznie wytwarzania leków i poszukiwania zawartych w roślinach cennych substancji czynnych. Zajmuje się także stosowaniem ich w profilaktyce i terapii różnych chorób. Ziołolecznictwo obejmuje również badanie wpływów leków roślinnych na żywe organizmy, sprawdzenia ewentualnych działań niepożądanych, wyciąganie wniosków dotyczących dawkowania poszczególnych leków. Ponadto również ziołolecznictwo zajmuje się badaniem wpływów działania leków roślinnych przy jednoczesnym podawaniu pacjentom leków syntetycznych. Wiele osób ze względu na wątpliwości dotyczące fitoterapii, decyduje się na łączenie podawania zarówno tych, jak i tych leków. Obecne badania pokazują, że jednoczesne ich stosowanie nie wywiera negatywnego wpływu na stan zdrowia pacjenta. Zawarte w roślinach i ziołach minerały i witaminy, wspomagają dodatkowo działanie leków syntetycznych. Często leki syntetyczne podawane są na początku choroby, w przypadku jej ostrego posuwania się. Natomiast przy przewlekłych chorobach, podaje się leki roślinne, dające długofalowe efekty.
Fitoterapia we współczesnym ujęciu nie dotyczy już tylko i wyłącznie wykorzystywania mieszanek ziół, ale przede wszystkim wyodrębniania z roślin czystych substancji o znanych właściwościach. Dziś wiele takich substancji wytwarza się w sposób syntetyczny, jednak działanie naturalnych odpowiedników, jest zdecydowanie skuteczniejsze i daje lepsze efekty w leczeniu.
Jedną z popularniejszych roślin wykorzystywanych w fitoterapii, jest między innymi pokrzywa. Ma ona bardzo bogaty skład i wykorzystywana jest między innymi do leczenia chorób układu moczowego, w celu zmniejszenia alergii czy też obniżenia poziomu cholesterolu. W fototerapii na dużą skalę wykorzystywany jest także mniszek lekarski. Ma on działanie przeciwmiażdżycowe, wspomaga leczenie chorób skórnych. Obniża także poziom cukru, dlatego jest wykorzystywany w fitoterapii cukrzycy. Korzeń mniszka natomiast jest stosowany w przypadku leczenia niedokrwistości czy też białaczki.
Fototerapia w ujęciu tradycyjnym, dotyczyła stosowania ziół i wytwarzania z nich różnych mieszanek. Współcześnie podchodzi się do tego bardziej profesjonalnie, starając się wyodrębnić cenne substancje z roślin oraz ziół, przekształcając je w leki stosowane w terapii wielu chorób oraz w profilaktyce.