Ciasto bostońskie
Ciasto bostońskie (ang. Boston cream pie) to popularny deser, który nie jest w rzeczywistości placek, ale raczej tortem. Jest to klasyczny przysmak kuchni amerykańskiej, a jego nazwa może być myląca, ponieważ nie jest ani placekiem, ani typowym ciastem.
Ciasto bostońskie składa się z kilku warstw:
- Baza: Zazwyczaj jest to biszkoptowa lub biszkoptowa warstwa ciasta.
- Krem: Na biszkopcie umieszcza się warstwę kremu waniliowego lub budyniowego, który nadaje ciastu charakterystyczny smak.
- Glazura: Wierzch ciasta pokrywany jest gęstą warstwą czekoladowej polewy, która dodaje słodyczy i jest charakterystycznym elementem tego deseru.
Ciasto bostońskie jest znane ze swojego wyjątkowego połączenia smaków – słodkiego, kremowego wnętrza i czekoladowej polewy na wierzchu. Jest popularnym ciastem w Stanach Zjednoczonych i można je znaleźć w wielu cukierniach i restauracjach. Pomimo nazwy „pie” (placek), jest to w rzeczywistości bardziej deserem w formie tortu.
Oryginalne ciasto bostońskie uważa się za przysmak stanu Massachusetts i zostało ustanowione w 1996 roku oficjalnym deserem stanu.
Ciasto bostońskie przepis
Składniki
Na krem:
3 żółtka
7 łyżek cukru pudru
¼ łyżeczki soli
1 ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
2 łyżki skrobi kukurydzianej
2 łyżki masła o temp pokojowej
1 1/3 szklanki ciężkiej śmietanki
Na ciasto:
1 ½ szklanki przesianej mąki uniwersalnej
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
3 jajka
1 szklanka cukru
6 łyżek masła
½ szklanki mleka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Rozpuszczona czekolada:
170g gorzkiej drobno posiekanej czekolady
¾ szklanki gęstej śmietanki
Instrukcje
Aby zrobić krem do ciasta:
Wymieszaj żółtka, cukier i sól. Dodaj skrobię kukurydzianą i ubijaj, aż mieszanina stanie się bladożółta i gęsta.
W średnim rondlu umieść 1 1/3 szklanki ciężkiej śmietanki, dodaj mieszaninę jajek i mieszaj, aż składniki się połączą. Ciągle ubijając, gotuj na średnim ogniu, aż uzyska konsystencję gęstego budyniu.
Zdejmij z ognia, dodaj masło i wanilię i mieszaj, aż masło się rozpuści. Przełożyć do miski, przykryć folią dociśniętą do wierzchu kremu, tak aby nie utworzył się kożuch. Przechowywać w lodówce co najmniej 2 godziny, aby stwardniało.
Rozgrzej piekarnik do 180C. Nasmaruj foremkę i wyłóż jej dno papierem pergaminowym, tak aby papier wystawał z szerszych boków, aby łatwiej było podnieść ciasto.
W małym rondlu postawionym na małym ogniu połącz mleko z masłem, zagotuj, odstaw.
Wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia i sól, odłóż na bok.
W osobnej misce ubijaj jajka z cukrem na dużej prędkości, aż masa stanie się jaśniejsza i gęsta (4-5 minut). Używając gumowej szpatułki, stopniowo mieszaj suche składniki. Mieszaj aż do połączenia.
Włącz mikser na małą prędkość i wlej gorące mleko do ciasta. Mieszaj, aż równomiernie się połączą i będą gładkie. Wymieszać z wanilią.
Ciasto wyłożyć na blachę, wyrównać wierzch i wstawić do nagrzanego piekarnika. Po 20 minutach obróć patelnię i przykryj wierzch folią aluminiową, jeśli zbytnio się przyrumieni. Piec, aż będzie złocisty, a wykałaczka wbita w środek będzie czysta (35-45 minut). Czas pieczenia może się różnić w zależności od piekarnika i naczynia do pieczenia, którego używasz (użyłam naczynia ceramicznego i ciasto było upieczone po 38 minutach). Nie susz ciasta za bardzo!
Pozostaw ciasto do ostygnięcia na blaszce na 10 minut, a następnie przenieś je na kratkę, aby całkowicie ostygło. Za pomocą ząbkowanego noża przekrój wystudzone ciasto poziomo. Połóż dolną połowę ciasta na talerzu, rozsmaruj krem do ciasta w odległości 1,5 cm od krawędzi, a następnie delikatnie umieść górną połowę ciasta.
Rozpuszczona czekolada >> możesz pominąć ten krok – zrobić więcej kremu i do nałożyć na wierzch ciasta.
Rozpuść drobno posiekaną czekoladę w kąpieli wodnej. Zdjąć z ognia i dodać chłodną, gęstą śmietankę. Mieszaj, aż będzie gładkie. Jeśli ganache jest rzadki, poczekaj, aż ostygnie w temperaturze pokojowej, aż lekko zgęstnieje, a następnie wyłóż połowę ganache na wierzch ciasta i rozprowadź na brzegach.
Nałóż łyżką pozostały ganache i wygładź wierzch metalową szpatułką.