Kakao ceremonialne – czym tak właściwie jest? Podstawowe właściwości, przyrządzenie, ceremonia
Ceremonialne kakao jest wykorzystywane w wielu zakątkach współczesnego świata. Jest też coraz bardziej znane na terenie Polski. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ ma za zadanie wesprzeć ludzkie zdrowie i codzienne funkcjonowanie organizmu, a ponadto zdaniem niektórych użytkowników sprzyja również duchowym przeżyciom.
Kakao ceremonialne – co to tak naprawdę jest?
Ceremonialne kakao to nic innego, jak najwyższej jakości kakao, które wspomaga ciało oraz duszę. Jednocześnie odpowiada za stymulację mózgu, poprawę koncentracji i opanowanie własnych emocji. To nieodtłuszczone surowe kakao bez żadnych zbędnych dodatków, po które można sięgać m.in. na diecie ketogenicznej (ze względu na sporą zawartość tłuszczu). Ziaren kakaowca nie poddaje się w tym przypadku działaniu wysokiej temperatury, a jedynie delikatnej fermentacji, tak aby zachować ich kluczowe składniki odżywcze.
Ceremonialne kakao – podstawowe właściwości
Godne podkreślenia jest to, że wysokiej jakości ceremonialne kakao zawiera w sobie dużo minerałów i witamin (witaminy z grupy B, potas, cynk, miedź, kwas foliowy), w związku z czym jego podstawowe właściwości to:
- poprawa koncentracji,
- odblokowanie emocji,
- zachowanie bystrości umysłu,
- korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego,
- pobudzenie mózgu do wzmożonej pracy,
- redukcja stresu i ukojenie myśli,
- wzbogacenie organizmu w magnez i żelazo.
Jak widać zdecydowanie się na ceremonialne kakao może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę, ale każda zainteresowana osoba powinna to skonsultować z własnym dietetykiem.
Kakao ceremonialne w tabliczce KUP >>>
Jak przyrządzić ceremonialne kakao? Kilka sposobów
Ceremonialne kakao można obecnie przyrządzić na kilka różnych sposobów. Wiele będzie zależało oczywiście od tego, kto się za to zabierze, z jakich składników się skorzysta (woda lub mleko roślinne) oraz jakie są preferencje użytkowników. Trzy podstawowe metody to:
- kakao rozpuszczone – 10-20 gram kakao nieodtłuszczonego, 250 ml wody lub mleka roślinnego. Całość należy rozpuścić w rondelku, w temperaturze wynoszącej około 70 stopni Celsjusza,
- kakao z blendera – 10-20 gram surowego kakao nieodtłuszczonego, 250 ml wody lub mleka roślinnego. Całość umieścić w blenderze i przygotować do wypicia. W ten sposób uzyska się jedwabistą konsystencję,
- gotowane kakao – 10-20 gram kakao nieodtłuszczonego, 250 ml mleka roślinnego lub wody, ulubione przyprawy (cynamon, wanilia), miód. Całość umieścić w garnku i gotować przez około 3-4 minuty po doprowadzeniu wymieszanych składników do wrzenia. Jeśli ktoś ma taką ochotę może się również zdecydować na gotowane kakao w wersji przedłużonej (gotować przez około 30 minut).
Nie obejdzie się bez dokładnego przeanalizowania powyższych propozycji, tak aby wybrać dla siebie najkorzystniejsze ceremonialne kakao. Metody te różnią się od siebie m.in. sposobem przygotowania kakao oraz uzyskaną konsystencją.
Ceremonia kakao – jak to wygląda w praktyce?
Jak w ogóle wygląda ceremonia kakao? W trakcie ceremonii zebrane osoby powinny zebrać się w jednym pomieszczeniu, w kręgu, a następnie spożywać przygotowany napój (około 50 gram, gorzki i przygotowany z wodą lub mlekiem roślinnym). Takie kakao ma za zadanie rozluźnić organizm, wprowadzić go w stan głębokiego relaksu i pobudzić krążenie. Najistotniejsze jest to, aby ceremonia kakao była realizowana w ciszy, spokoju i całkowitym skupieniu. Przydadzą się też akcesoria do oczyszczania energii (np. kadzidełka i świeczki) oraz relaksacyjna muzyka, nie wspominając oczywiście o doborowym towarzystwie. Ceremonia może trwać nawet kilka godzin.
Jak Ci się podobał ten post?
Click on a star to rate it!
Średnia ocena 4.9 / 5. Vote count: 287
No votes so far! Be the first to rate this post.
O autorze
P
Mało kobiecy typ. Nie używa zbyt dużo kosmetyków, kocha te praktyczne i wielofunkcyjne. Gadżeciara – ładne opakowanie to dla niej dodatkowa frajda. Lubi zdrowy styl życia, nowości, chętnie testuje i eksperymentuj.
Profil:
cera: wrażliwa, mieszana, naczynkowa, ze skłonnością do alergii
włosy: długie, blond (rozjaśniane), cienkie
ciało: nie potrzebuje dodatkowe nawilżenia, ale ma skłonności do pajączków i wyprysków
alergie: gluten, laktoza, drożdże, białko kurze, kakao
Jeden komentarz