Bakuchiol – co to za cudo?
Bakuchiol, co to jest, skąd pochodzi, jakie ma działanie, gdzie go można znaleźć, jak stosować, właściwości
BLeczy trądzik, przywraca jędrność skóry, jak i opóźnia procesy jej starzenia. Jest równie skuteczny, co retinol, niemniej dużo łagodniejszy od niego. Naukowcy uważają, że bakuchiol stanowi największy dermatologiczny hit w 2019 roku. Nazywa się go roślinny retinolem, a niektórzy już uważają go za następce retinolu.
Skąd pochodzi?
Pozyskiwany jest z liści, jak i nasion rosnących w Środkowej Europie, Afryce i w Azji – Bakuchi /Babći-Babchi (Psoralea corylifolia), jak i Otholobium pubescens. Jako związek, który występuje naturalnie, w Chinach i Indiach używany był od wieków celem leczenia różnorodnych chorób skóry o charakterze zapalnym, jak na przykład podrażnień i egzem.
Według badań, które zostały opublikowane w British Journal of Dermatology, bakuchiol wygładza zmarszczki, niweluje przebarwienia, spłyca zmarszczki, niczym retinol. Posiada jeszcze jedną zaletę : nie wywołuje podrażnień wrażliwej skóry, co ma miejsce często w przypadku retinoidów. W przeciwieństwie do retinolu, nie wykazuje także właściwości fotouczulających. Bakuchiol łagodzi bardzo szkodliwe oddziaływanie promieniowania słonecznego i sprawia, że skóra wykazuje na nie większą odporność.
Działanie
- reguluje proces wydzielania sebum, zapobiegając dzięki temu nieestetycznemu połyskowi twarzy, jak i powstawaniu zaskórników,
- hamuje wzrost bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie trądziku,
- spowalnia proces regeneracji kolagenu i elastyny, opóźniając dzięki temu wiotczenie skóry,
- zwalcza wolne rodniki, które odpowiedzialne są za przyspieszone starzenie się skóry.
Bakuchiol tak samo jak popularny retinol, wykazuje działanie lekko normalizujące i złuszczające. Zwiększa liczbę fibroblastów, polepsza też produkcję elastyny i kolagenu. Zmarszczki mimiczne ulegają spłyceniu, a drobne zmarszki znikają całkowicie.
Gdzie go można znaleźć, jak stosować?
Bakuchiol powoduje zmniejszenie rozmiarów komórek, które produkują barwnik skóry – melanocytów, jak i melaniny, dzięki czemu możliwa jest eliminacja przebarwień i poprawa kolorytu skóry. Sporą zaletą bakuchiolu, w porównaniu z retinolem, jest brak jakichkolwiek efektów ubocznych podczas stosowania. Podczas użytkowania preparatu z bakuchiolem nie pojawiało się suchość, podrażnienie, czy zaczerwienienie skóry obserwowane w przypadku stosowania retinolu.
Bakuchiol znajdziemy chociażby w kremach. Może on być alternatywą dla zabiegów mikrodermabrazji, czy też peelingów chemicznych. Działa także przeciwbakteryjnie.
Zaleca się jego stosowanie jako składnika kosmetyków na noc, albo bezpośrednio po oczyszczeniu twarzy.
Właściwości
- zapobieganie utracie masy kostnej,
- działanie przeciwnowotworowe,
- zmniejszenie ekspresji 5-α-reduktazy, dzięki czemu zmniejszona zostaje produkcja sebum,
- działanie przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych – potrafi zahamować wzrost Streptococcus epidermidis, Streptococcus aureus i innych, które odpowiedzialne są za powstanie trądziku,
- zapobieganie utracie jędrności skóry dzięki zredukowaniu kolagenozy i elastazy,
- działanie antyoksydacyjne.